Trnovník akát

Trnovník akát (Robinia pseudo-acacia)

Popis rostliny

Trnovník lidově řečený akát je keř nebo strom s rozložitou korunou, kůlovým kořenem s bohatými, povrchovými kořeny. Listy má střídavé, lichozpeřené s 5-9 jařmy, palístky šídlovité, opadavé. Květy v úžlabních hroznech jsou řídké, zpočátku napřímené, později skloněné. Kalich je široce zvonkovitý, světle zelený, korunní listy mají tenké, bílé nebo nažloutlé nehty. Motýlovitá pavéza je nazpět ohnutá, květ má křídla s oušky a široký člunek. Čnělka je prohnutá vzhůru a je opatřena kartáčkem chloupků. Plody jsou tmavé lusky se 4-10 semeny. Otvírají se v zimě. Kvete v květnu a červnu.

Kde ji najdeme

Byl dovezen ze Severní Ameriky. Sází se ve stromořadích, parcích i ve volné přírodě. Velmi úporně se šíří a vytváří divoké porosty.

Co je dobré

Květ

Jak na to

Zjara v květnu a červnu se sbírají květy s kalichem bez dalších příměsí a opatrně se suší ve stínu. Vyjma medonosných květů jsou ostatní části stromu jedovaté. Děti někdy zaměňují žluté akátové dřevo za “sladké dřevo” lékořice.

Co obsahuje a umí

Květy obsahují alkaloid a ricinu podobné toxalbuminy robin a fasin. Robin způsobuje jako ricin aglutinaci (slepování) červených krvinek. Dále se zjistil sinigrin, robinin, amygdalin, hodně tříslovin, kyselina glykosiringová a silice. Otrava akátem se projevuje kolikovými bolestmi, např. u dětí po žvýkání žlutých kořenů.

Na co se hodí

Jako spasmolytikum, emetikum a purgativum. Bez lékařského dohledu se užívání akátových drog ve větších dávkách nedoporučuje. V menším množství se přidávají do čajů. Květní droga se používá při křečích žaludku a hladkého svalstva střev. Odvaru kůry jako projímadla (robin). Čerstvá kůra mladých větví se užívá v homeopatii při žaludečních poruchách a při hyperaciditě žaludku. Dřív se používala místo chininové kůry jako lék proti zimnici.