Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Bříza – Svět Bylinek

Bříza bradavičnatá (Betula verrucosa)

Popis rostliny

Vysoký, ozdobný jednodomý strom s větvemi přímými, později převislými, červenohnědými, posázenými bradavičnatými pryskyřičnými žlázkami. Kmen má bílou kůru, která se místy mění v černou borku. Listy jsou lysé kosočtverečné nebo trojhranně vejčité, dlouze řapíkaté, dvakrát pilovité a lysé. Mladé čepele vylučují z malých žlázek lepkavý sekret. Listy má síťovitě žilnaté. Oboje květy, samčí a samičí jsou směstnány do válcovitých jehněd. Jako plody vytváří nažky. Opadávají s křídlatými obrubami. Křidélka jsou tak široká jako nažky. Kvete v dubnu a květnu.

Kde ji najdeme

Bříza je rozšířená po celé Evropě. U nás roste zejména na sušších půdách od nížin až po vyšší polohy.

Co je dobré

List, někdy pupeny

Jak na to

Listy se sbírají časně zjara, nejlépe dva měsíce po rozvití. Mladé lepkavé listy jsou nejúčinnější. Suší se rozprostřené v tenké vrstvě na vzdušném místě. Mají voskovou vrstvičku, která zpomaluje vypařování a prosychají zvolna. Teplota při sušení nesmí překročit 40°C. Droga má slabě aromatický pach a chuť slabě hořkou.

Co obsahuje a umí

Účinnými látkami jsou hlavně saponiny a silice, jejichž množství kolísá podle stáří listů od 0,05-0,5% (pupeny mají 4-5% silice), flavonové glykosidy (asi 2%), pryskyřice a třísloviny (5-9%), vitamín C, karoteny, minerální látky a antibioticky účinné fytoncidy. Působí zvýšené vylučování moči, aniž dráždí ledviny. Mají též slabě desinfekční účinek. Diuretický efekt je hlavně vyvolán přítomností saponinů, ale také se na něm značnou měrou podílejí silice. Starší listy mají účinek mnohem slabší, poněvadž obsahových látek je v nich již méně.

Na co se hodí

Jako diuretikum, diaforetikum, antirevmatikum vnitřně ve formě nálevu (2-3 čajové lžičky řezaných listů na šálek vody dvakrát denně). Ke zvýšení účinku se při přípravě nálevu přidává na špičku nože jedlé sody. Čajový nálev se užívá jako diuretický prostředek při zánětlivých onemocněních močových cest, revmatismu, dně apod. Droga bývá součástí čajových směsí, tzv. urologických čajů. Zevně se březové listy někdy používají k přípravě koupelí a k omývání. Z březové kůry a dřeva se destilací připravuje dehet užívaný při kožních chorobách.