Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Jetel – Svět Bylinek

Jetel luční (Trifolium pratense)

Popis rostliny

Vytrvalá jednoletá rostlina s mnohohlavým kořenem, růžicí přízemních listů a 15-50 cm vysokou lodyhou s trojčetnými listy a červenými nebo bílými kulovitými květními hlávkami podepřenými velkými palisty. Květy příjemně voní. Plod je struk. Kvete od května do října.

Kde ji najdeme

Roste na lukách a pěstuje se na polích v různých šlechtěných odrůdách.

Co je dobré

Květ

Jak na to

Z květních hlávek při sběru je nutno odstranit palisty podpůrných listů. Sbíráme nerozpadlé hlávky. Překvetlé jsou bezcenné, při sušení hnědnou. Květy v jednoduché vrstvě můžeme jeden den vystavit přímému slunci a pak dosušit ve stínu a v průvanu. Přehrabáváním se hlávky snadno rozpadají a dávají bezcenou drť. Správně usušená hlávka zachová původní barvu nebo trochu ztmavne, ale nesmí být rezavá. Hlavní podmínkou je, aby hlávky zůstaly vcelku a byly uvnitř suché. Sušíme-li je uměle, nemá teplota překročit 35°C. Při skladování chráníme před světlem a vlhkem, rychle podléhají zkáze.

Co obsahuje a umí

Obsahuje glykosid tricholin, silici, třísloviny, organické kyseliny (salicylovou, oxalovou, kumarovou, hroznovou aj.), flavonová barviva a pryskyřičné a jiné látky. Je to léčivá i technická droga.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu se užívá jako antidiarhoikum (2 čajové lžičky sušených hlávek na šálek vody) při průjmech. Zevně jako kožní dezinficiens při ekzémech a hnisavých ranách. V lidovém léčitelství se používá do obkladů při příušnicích. Používá se také jako chuťové a vonné korigens do čajových směsí (aromatikum). K léčivým účelům také slouží květní hlávky jetele plazivého (Trifolium repens), má plazivou lodyhu a květy téměř bílé. Pěstuje se v různých odrůdách. Rodově příbuzný je úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) s rozdílným působením. Na písčitých půdách bývá vyséván jetel nachový, čili inkarnát (Trifolium incarnatum) s květy karmínově červenými a protáhlými hlávkami. Pod květenstvím nemá podpůrné listeny. Na sběr je nevhodný, je neúčinný.