Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kosatec – Svět Bylinek

Kosatec florentský (Iris florentina ), Kosatec německý (Iris germanica), Kosatec bledý (Iris pallida)

Popis rostliny

Kosatce jsou vytrvalé rostliny s větveným, hlízovitým, bílým,  plazivým oddenkem a jednoduchými mečovitými listy barvy šedozelené, které jsou skoro tak dlouhé jako kvetoucí lodyha. Lodyhu mají až 100 cm vysokou, nahoře větvenou a ukon­ čenou květem,  který je u každého druhu jinak zbarvený. Kosatec florentský má květ fialový až bílý nebo modravý, kosatec německý fialový, kosatec bledý bleděmodrý. Nevoňavé květy mají podél středního nervu zevní okvětní lístky na líci žlutě chloupkaté. Plody jsou velké,  třípouzdré, mnohosemenné tobolky. Kosatce kvetou v květnu a červnu.

Kde ji najdeme

Kosatec  florentský, německý i bledý  jsou  domací v jižní Evropě. U nás se pěstují v zahrádkách  a zřídka zplaňují.

Co je dobré

Loupaný oddenek

Jak na to

Oddenek se sbírá z pěstovaných rostlin třetí až čtvrtý rok v srpnu. Rychle se omyje a oloupe. Nejlépe se suší umělou teplotou nepřevyšující 40°C. Při sušení nabývá příjemného aroma, proto se obecně nazývá  ,,fialkovým  kořenem”. Droga má poněkud  škrablavou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně glykosid iridin, 0,1-2,0 % silice s hlavní složkou kyselinou myristovou a látkou fialkové vůně ironem, sliz, škrob a četné organické kyseliny. Kosatec je rostlina fytoncidní. Pro značný obsah slizů snižuje místní dráždivost a spolu se silicí se podílí na expektoračním účinku. Také zvyšuje vylučování žluče. Šťáva z listů může vyvolat zvracení a ve větším množství popřípadě i mdlobu.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako mucilaginosum, sekretolytikum,  expektorans a korigens (půl čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) jako součást čajů proti kašli, při katarech cest dýchacích a při  onemocnění zlučníku. Zpravidla se užívá jako prostředek zlepšující vůni léčiv, zevně do zasýpacích  prášků.