Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Blín – Svět Bylinek

Blín černý (Hyoscyamus niger)

Popis rostliny

Lepkavě chlupatá, až 80 cm vysoká, dvouletá, řidčeji jednoletá bylina se světle hnědým vřetenovitým kořenem a jednoduchou, přímou lodyhou. Početné listy má peřeně zubaté až chobotnatě vykrajované nebo hluboce zubaté. Dolní řapíkaté, objímavé, hustě oděné, 6 – 15 cm dlouhé. Horní poloobjímavé. Určité kulturní druhy mají listy až 40 cm dlouhé. Květy na krátké stopce tvoří husté vijany. Mají baňkovitý kalich a špinavě žlutou a fialově žilkovanou korunu, v ústí červenofialovou. Plod je dvoupouzdrá, mnohosemenná, džbánečkovitá a víčkatá tobolka. Jedna rostlina má víc než 10.000 semen. Kvete v červenci a srpnu, dvouletý v květnu a červnu.

Kde ji najdeme

Blín je rozšířený v Evropě a v Asii. U nás roste zejména na rumištích, u cest a na polích. V některých zemích se pěstuje.

Co je dobré

List, semeno a nať

Jak na to

List a nať se sbírá v době květu (přibližně od června do srpna). Suší se rychle ve stínu. Při umělém sušení je přípustná teplota 40°C. Droga má omamný pach a poněkud ostrou chuť. Semena se sbírají krátce před úplným dozráním. Vrchní rostlinná část se seřízne, nechá dozrát, vymlátí a vyčistí. Droga je téměř bez pachu, má olejnatou, hořkou chuť. Listová droga snadno vlhne a plesniví. Při sběru a zacházení s drogou je nutno zachovat největší opatrnost, poněvadž je prudce jedovatá. Od roku 1940 se skopolamin a hyoscyamin většinou vyrábí z listů australských stromů Duboisia myoporoides. Obsahují až 4% skopolaminu.

Co obsahuje a umí

Obě drogy obsahují hlavně alkaloidy (list až 0,6%, semeno 0,5%), zastoupené hyoscyaminem, resp. atropinem a skopolaminem. Jsou to celkem tytéž látky jako u rulíku a působí stejně jako rulíkové. Dráždí ústřední nervstvo, zvláště mozek, omezují sekreci žláz slinných, bronchiálních, žaludečních a potních, rozšiřují zornice.

Na co se hodí

Jako antiastmatikum, spasmolytikum a parasympatikolytikum. Pro velkou jedovatost může drogy nebo látky z nich připravené předepsat jen lékař a mohou se užívat jen pod stálým lékařským dozorem. Osvědčují se jako účinné prostředky proti bronchiálnímu astmatu (v cigaretách), při zvýšené sekreci žaludečních šťáv, při vředové chorobě žaludku, při různých křečových stavech a nervových chorobách. Blínový olej se dá použít jako prostředek tišící bolest při neuralgických a revmatických potížích (masáže). Otravy blínem mají podobný ráz jako otravy rulíkem.