Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Anýz – Svět Bylinek

Bedrník anýz (Pimpinella anisum)

Popis rostliny

Bylina s vřetenovitým oddenkem a s jemně rýhovanou, přímou, nahoře větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou a listy trojího druhu. Spodní jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zastřihovaně zubaté, prostřední jsou jednoduše zpeřené a horní trojčetně peřenosečné. Všechny listy mají velké plochy. Bílé květy jsou uspořádané v okolíky se 7-15 paprsky. Plodem je dvounažka a je štětinatě brvitá. Všechny části rostliny aromaticky voní. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

Anýz pochází z Asie. Dnes se v mnohých evropských zemích hojně pěstuje. Pěstuje se občas i u nás.

Co je dobré

Plod

Jak na to

Plod se sbírá v srpnu a v září, když prostřední část okolíků žloutne a dvojnažky se šedozeleně zbarvují. V té době se okolíky seřezávají a plody se nechávají dozrát. Vyčistí se a v tenkých vrstvách se ještě dosuší. Droga má silně kořenitý pach a sladkou chuť. Ve farmacii se užívá k přípravě aromatických vod, lihů, sirupů a léčivých čajů, v domácnosti jako koření. Doporučuje se před použitím semena mírně stlačit, ale nedrtit.

Co obsahuje a umí

Plody obsahují hlavně silici (1,5-6%) s hlavní obsahovou složkou anetholem. Anýz má silnější protikřečový účinek než fenykl a kmín, silně povzbuzuje sekreci všech žláz i žláz mléčných. Uplatňuje se jako karminativum a expektorans zejména v dětské praxi. Silice se částečně vylučují plícemi a příznivě ovlivňují sekretolytickou činnost v dýchacích cestách.

Na co se hodí

Vnitřně jej můžeme použít v nálevu jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens (obden 4 čajové lžičky namačkaných plodů na šálek vody), v prášku třikrát denně 1g při poruchách žaludečních a střevních, při křečích trávicího traktu, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, zejména v dětské praxi.