Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Dobromysl – Svět Bylinek

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina příbuzná majoránce. Bývá až 60 cm vysoká, má načervenalou chlupatou lodyhu a dřevnatý výběžkatý oddenek. Krátce řapíkaté vstřícné listy jsou vejčité, celokrajně nebo nezřetelně vroubkované. Spodní jsou největší, k vrcholu se zmenšují. Drobné, světle nachové květy shluklé v hlávky zakončují větvičky vidlanovité laty. Kvítky vyrůstají v paždí eliptických nebo oválných, na špičce fialových listenů. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, pětizubý, koruna je krátce dvoupyská. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně voní. Kvete v červenci a srpnu.

Kde ji najdeme

Hojně rozšířená v Evropě a Asii. U nás se často vyskytuje na slunných stráních, na pasekách, ve světlých lesích a v křovinách. Je medonosnou rostlinou.

Co je dobré

Nať.

Jak na to

Kvetoucí vrcholky, pokud mají olistěnou lodyhu se seřezávají. Silnější a větší lodyhy se odstraňují. Největší obsah silic mají před polednem. Suší se ve slabé vrstvě nebo svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35°C. Droga je příjemně aromatická a má poněkud nahořklou chuť.

Co obsahuje a umí

Nať obsahuje až 0,4% silice, jejíž hlavní složkou je thymol (skoro 50%), dále asi 8% tříslovin a hořčin. Silici se připisuje zvlášť silný spasmolytický účinek. Působí dezinfekčně, usnadňuje odkašlávání. Účinkuje protizánětlivě a zvyšuje vyměšování žluči.

Na co se hodí

Vnitřně jako stomachikum, spasmolytikum a choleretikum v nálevu dvakrát denně (čajová lžička řezané drogy na šálek vody) při úporném a černém kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Je regulátorem stolice zvlášť při průjmech. Používá se také při žaludeční nevolnosti a nechutenství. Zevně se upotřebuje k přípravě sílících koupelí (u slabších dětí), k přípravě kloktadel užívaných při onemocnění dutiny ústní a horních cest dýchacích, při zánětech dásní a k přípravě obkladů při zánětlivém zduření žláz. Při kašli a rýmě příznivě působí inhalované páry.

Užití v kuchyni

Pro aromatickou vůni a kořenitou chuť se používá jako koření do různých jídel, salátů apod.