Hruštička – Hruštička okrouhlolistá (Pirola rotundifolia)

Popis rostliny

Vytrvalá útlá bylina s plazivým, větveným oddenkem. Lodyha je trojhranná, vystouplá a někdy větvená, až 40 cm vysoká, dole s růžicí listů. Výš na lodyze jsou listy pouze šupinaté a v horní části úplně mizí. Přezimující kožovité listy jsou široce vejčité, až 8 cm dlouhé, řapíkaté a vroubkovaně zubaté. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádané do řídkého hroznu, široce zvonkovité, asi 20 mm dlouhé, bílé nebo slabě růžové, mají nápadnou čnělku, značně z květu vysunutou. Plodem je tobolka, která puká zdola nahoru pěti postranními skulinami. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

Hruštička roste po celé Evropě, u nás hojně v suchých, stinných, jehličnatých lesích a na mechovitých loukách, kde dokáže tvořit celé porosty. Vyskytuje se od nížin až do horského pásma.

Co je dobré

List

Jak na to

List se sbírá v době květu rostliny a suší se ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 40°C. Sušený list je bez pachu a chutná svíravě hořce.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně arbutin a třísloviny. Působí jako močové desinficiens obdobně jako jiné byliny obsahující arbutin (medvědice, brusinka apod.)

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako desinficiens (2-3 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) při chorobách dolních cest močových, při prostatických obtížích, pro antiseptický a diuretický účinek.