Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kdoule – Svět Bylinek

Kdoule podlouhlá (Cydonia oblonga)

Popis rostliny

Strom nebo menší keř s tuhými vejčitými a celokrajnými listy. Rub listů i mladé větévky jsou běloplstnaté. Velké, červenavě bílé květy sedí na konci větévek a dospívají v malvice podobné hruškám. Jsou na povrchu plstnaté a obsahují 5 blanitých, mnohosemenných pouzder se 6-16 slepenými semeny. Malvice příjemně voní. Červenohnědá, vejčitě hranatá semena jsou až 10 mm dlouhá. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Je domácí v Zakavkazí, v Íránu a v Turkestánu. U nás se pěstuje hlavně v teplých krajích. Také zplaňuje.

Co je dobré

Semeno.

Jak na to

Semena se získávají jako vedlejší produkt při zpracování plodů na zavařeninu. Sušíme je ve stínu, uměle při teplotě nepřesahující 50°C. Musí být dokonale suchá, jinak plesniví. Jsou bez pachu a chuti mdlé, slizovitě olejnaté.

Co obsahuje a umí

Semena obsahují až 22% slizu, který je hlavní účinnou složkou a je v osemení. S vodou bobtná. Dále semena obsahují amygdalin. Musí se užívat celá. Kdoulový sliz mírně dráždí pokožku, změkčuje, chladí a kryje. Působí též projímavě.

Na co se hodí

Vnitřně se užívá v macerátu jako laxativum, expektorans a prostředek regulující trávení (kávová lžička celých semen na šálek vody, sliz se musí potom slít) při nemocech žaludečních a střevních a při kašli. Osvědčuje se také jako mírné projímadlo. Zevně se užívá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a hrtanu, jako součást očních vod a na rozpraskanou, drsnou pokožku (směs dvou částí kdoulového slizu a 1 část glycerínu), také při popáleninách a proleženinách jako mírná a nedráždivá přísada. Sušené plody se dříve užívaly také proti průjmu a krvácení.