Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Meduňka – Svět Bylinek

Meduňka lékařská (Mellisa officinalis)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina až 150 cm vysoká. Ze šupinatého oddenku vyrůstá větvená a hustě listnatá lodyha. Listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté, tenké, mají vejčitý tvar a okraj vroubkovitě pilovitý. Horní listy mají jen krátký řapík a jsou téměř klínovité. Bledé, růžově modré, zřídka žlutobílé květy jsou uspořádané v jednostranných lichopřeslenech. Kalich a koruna jsou dvoupyslé. Plody jsou tvrdky. Všechny rostlinné části mají příjemnou citronovou vůni. Meduňka kvete v červnu a v červenci.

Kde ji najdeme

Původem je z východního Středomoří. V četných zemích i u nás se pěstuje. Je odedávna naší zahrádkovou bylinou. Ojediněle zplaňuje.

Co je dobré

List.

Jak na to

Sbírá se v červnu a v červenci v odpoledních hodinách za suchého, chladného počasí před obdobím květu. Syrové listy špatně snášejí skladování. Suší se ve stínu pokud možno rychle. Při pomalém sušení hnědne. Při umělém sušení začínáme při 30°C a zvolna zvyšujeme teplotu na 40°C. Droga má citronovou vůni jako čerstvá bylina a kořenitou chuť. Listy se nejčastěji získávají odrhnutím natě. V době plného rozvití květu listy už nevoní tak příjemně. V kultuře se sbírají až třikrát za období.

Co obsahuje a umí

List obsahuje jednak silici (až 0,1 %) s hlavní obsahovou složkou citralem, citronelalem a geraniolem, jednak třísloviny (asi 4 %) a kyseliny hydroxytriterpenové, např. kyselinu ursolovou. Silice má podobné vlastnosti jako bergamotová a mátová. V malých dávkách celkově uklidňuje, zvlášť trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluče a zabraňuje tvorbě plynů. Zpomaluje tep a snižuje krevní tlak.

Na co se hodí

Jako sedativum, karminativum a spasmolytikum vnitřně se užívá v nálevu (2-3 šálky denně, 1 čajová lžička řezané drogy na 1 šálek) při nadýmání a lehkých střevních a žaludečních katarech a dále k podpoře sekrece žluče. Je to uklidňující prostředek při bušení srdce, srdečních neurózách, nespavosti a výběr při psychoneurotických obtížích. Při lehké nespavosti se užívá v lidovém léčitelství čajová směs: meduňkový list a kořen kozlíku (po jedné části) a chmelové šištice (také po jedné části). Na šálek nápoje se upotřebí 2 kávové lžičky směsi. S oblibou se užívá při všech kolikách a křečích břišních i pánevních orgánů. Zevně k přípravě koupelí a obkladů při zánětech nervů a při revmatismu.