Lopuch větší (Arctium lappa)

Popis rostliny

Lopuch je jedna z největších bylin naší květeny. Všechny naše lopuchy, zvané též ,,hořké lupeny” jsou dvouleté. Z vřetenovitých kořenů vyrůstá větvená až 2 m vysoká lodyha, která prvým rokem vytváří růžici velikých přízemních listů a dru­hým rokem lodyhu s květy. Listy má střídavé, vejčité až slabě srdčité, oddáleně zubaté, na rubu šedě plstnaté. Kulaté červené úbory jsou uspořádány v chocholičnatá květenství lehce pokryté pavučinovým závojem. Plodem jsou nažky s krátkým pápeřím. Dosahují až 7 mm délky. Lopuch kvete v červenci a v srpnu.

Kde ji najdeme

Roste v Evropě, v Asii, v Africe a v Americe. U nás většinou u plotů, na okrajích cest a na rumištích.

Co je dobré

Kořen.

Jak na to

Kořen se sbírá nejlépe na podzim (v září a v říjnu), ale sklízet se může i na jaře (v březnu a v dubnu). Nepříjemně páchne. Rychle se omyje, půlí a suší. Umělá teplota nemá překročit 50°C. Starý zdřevnatělý kořen je málo účinný, a proto se nesbírá. Účinnost kořene se nejlépe zachová tím, že se před sušením asi na 3 minuty ponoří do vroucí vody. Droga má slabý pach a chutná slizovitě a nasládle hořce. Snadno přijímá ze vzduchu vlhkost. Skladovaná se musí občas dosušit.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně silici (0,2 %), sliz, tříslovinu, 45 % inulinu, minerální látky, lappin, glykosid arkciin a složky fytoncidní. Příznivě působí při poruchách trávicího traktu a posiluje odolnost orga­nismu. Podporuje vyměšování moči. V literatuře se uvádí, že je to pro­středek, který svou účinností převyšuje sarsaparilu.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a roborans (1 čajová lžička, tj. asi 4 g řezané drogy na šálek vody) nebo 6-12 g prášku při chorobách při zvýšeném zadržování vody v těle a jako posilující léčivo v rekonvalescenci a při jarní únavě. V poslední době se užívá jako pod­půrný prostředek při léčbě cukrovky. Ale hlavně se používá zevně při kožních afekcích, ekzémech, hnisa­vých procesech, špatně se hojících ranách a při seboroické dermatitidě vlasové pokožky. Stejně jako lopuch větší můžeme použít lopuch menší (Arctium minus) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum).