Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Jahodník – Svět Bylinek

 

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Popis rostliny

Asi 20 cm vysoká vytrvalá bylina s větveným oddenkem, s přízemní listovou růžicí, s plazivými kořenujícími výhonky a přímou lodyhou. Listy dlouze řapíkaté a opatřené palisty jsou trojčetné, pilovitě zubaté a chloupkaté. Květy stojící na dlouhých stopkách jsou pravidelné, pětičetné, s bílými okrouhle vejčitými korunními plátky. Lůžko květní po odkvetení zdužnatí v podlouhlý až 2 cm dlouhý, sladký, červený plod – jahodu. Na masitém lůžku sedí drobné pecičkovité nažky. Kvete od května do září.

Kde ji najdeme

Je rozšířen v Evropě a v Asii. U nás roste na pasekách a lesních křovinatých stráních, v příkopech a na hrázích od nížiny do horského pásma.

Co je dobré

List

Jak na to

List se sbírá v době květu rostliny (od května do září) a suší se ve stínu nebo umělou teplotou nepřevyšující 40°C. Usušený list je bez pachu, chutná poněkud slizovitě a hořce. Listy pěstovaných druhů nesbíráme.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně třísloviny a malé množství silice s citrónově vonnou složkou, kyselinu jablečnou a salicylovou, něco slizu, stopy alkaloidů, vitamín C a značné množství minerálních látek a cukry. Působí mírně svíravě a protizánětlivě. Je sílícím prostředkem pro rekonvalescenty.

Na co se hodí

Vnitřně jako desinficiens a roborans (asi 3 g listů na 2 šálky vody a mírně svařit) při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy a při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích. Je vhodný do čajových směsí. Připravuje-li se z jahodníku čajový nápoj, listy se nevaří, nýbrž pouze spaří (nálev). Stačí polovina shora uvedené dávky. Listy se také nejvíc k těmto účelům fermentují, stejně jako listy ostružiníku. Jsou pak tmavší a mají příjemnou vůni. Zevně se jahodník může užít jako dermatologikum v obkladech při krvácivých hemoroidech, při mokvavých ranách, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a při zápachu z úst.