Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Fialka – Svět Bylinek

Violka vonná (Viola odorata)

Popis rostliny

Vonná, vytrvalá bylina až 15cm vysoká s krátkým oddenkem a tenkými kořenujícími výhonky, až 20cm dlouhými. První listy jsou malé, dlouze řapíkaté, ledvinovité až okrouhle srdčité, při okraji vroubkované. Později narůstají listy větší. V březnu a v dubnu se vytvářejí stopkaté fialové květy. Jsou zpravidla neplodné. V srpnu vyrůstají na výhoncích úplně při zemi druhé nevelké květy s téměř bezbarvými korunami – jsou plodné a dávají semena. Plod je kulovitá tobolka krátce a hustě chlupatá. Kvete v březnu a dubnu.

Kde ji najdeme

Domácí je hlavně ve Středozemí, v Číně a v Japonsku. U nás se vyskytuje v listnatých, humózních lesích a hájích a na křovinatých stráních. Často je také zplanělá v zahradách a parcích.

Co je dobré

Oddenek a někdy nať.

Jak na to

Oddenek se sbírá na podzim (září až říjen), rychle se omyje a osuší. Suší se nejlépe při umělé teplotě, která nesmí překročit 40°C. Sušený oddenek je bez pachu a má palčivě ostrou chuť. Nať se sbírá v době květu rostliny. Suší se stejně jako oddenek.

Co obsahuje a umí

Oddenek i nať obsahují alkaloid violin, kterému se připisují emetické účinky, dále hlavně saponiny a malé množství silice se sloučeninou kyseliny salicylové. Saponiny zlepšují vylučování hlenu a usnadňují odkašlávání. Bylinka má také diuretický účinek. Květ obsahuje asi 0,003% silice. Silici obsahuje i nať a kořen.

Na co se hodí

Jako expektorans, emetikum a mírné sekretolytikum. Vnitřně macerát (lžička sušené bylinky macerovaná 6 hodin v šálku vody) jako prostředek proti kašli a k podpoře odkašlávání, při černém kašli a kataru průdušek. Řidčeji se používá jako diuretikum. Zevně do koupelí na špatně se hojící rány a s přesličkou při hemoroidech. Kořen se často doporučuje jako náhražka ipekakuanhového kořene. Z čerstvých květů se získává silice, která nezředěná téměř vůbec nevoní a teprve po naředění 1 : 500 až 1 : 10 000 vystoupí zřetelná violková vůně.