Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Maceška – Svět Bylinek

Violka trojbarevná (Viola tricolor)

Popis rostliny

Jednoletá i víceletá až 30 cm vysoká bylina s krátkým oddenkem a krátkou, trojhrannou, dutou, často položenou lodyhou. Listy jsou dlouze řapíkaté, s peřenosečnými palisty, vejčité a kopinaté, na okraji vroubkované. Květy jsou nevonné, vyrůstají na dlouhých stopkách v paždí listů, mají korunní plátky nažloutlé a zčásti fialové. Přední plátek koruny je protažen v ostruhu. Plod je kulovitá tobolka, která puká třemi chlopněmi. Kvete od května do října.

Kde ji najdeme

Je to druh v Evropě, Asii i Severní Americe rozšířený jako plevel. U nás roste v polích, na pustých místech, na mezích, u cest a na pastvinách v nížině i pahorkatině.

Co je dobré

Nať.

Jak na to

Sbírá se kvetoucí nať od května do září seřezáváním zelené, neodkvetlé části blízko nad zemí. Z materiálu se vytřídí uvadlé, špatně zbarvené a zdřevnatělé natě.  Nať se může sbírat 2-3krát do roka. Suší se ve stínu, pokud možno rychle. Umělá teplota nesmí být vyšší než 50°C. Droga je bez pachu a má poněkud nasládlou chuť. Musí mít přirozenou barvu živé rostliny. Malé stopy vlhkosti při uskladnění způsobují úplné znehodnocení drogy.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně saponiny a silici z velké části složenou ze sloučenin kyseliny salicylové, alkaloid violin, sliz, třísloviny, v květech flavony (violaquercitrin) a anthokyanový glykosid. Lihový výtažek je účinnější než vodný nálev. Pokud jde o saponiny, existuje velká variabilita v obsahu jedinců. Saponiny jsou zejména v kořenech. Účinné látky usnadňují odkašlávání, působí příznivě na vylučování moči a léčivě ovlivňují vyrážky, zvláště u dětí. Působí také dobře při revmatismu. Aktivují látkovou výměnu. Urychlují vylučování škodli­vých látek z organismu.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako expektorans, sekretolytikum a diureti­kum (2 čajové lžičky na 2 šálky vody jako denní dávka) při onemocnění cest dýchacích, při černém kašli, plicních nemocech dále při kataru, močového měchýře a potížích s močením a rovněž k povzbuzení látkové výměny při revmatismu a dně. Droga se používá většinou v čajových směsích, nikoli sama. Zevně se užívá v obkladech nebo v koupelích při některých kožních vyrážkách. Po velkých dávkách a dlouhodobém užití se může dostavit zvracení, průjem a svědivé kožní puchýřky.