Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Chudobka – Svět Bylinek

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina asi 15cm vysoká s válcovitým oddenkem, přízemní listovou růžicí a jednoúborovým stvolem. Listy jsou podlouhle obvejčité až kopisťovité, řapíkaté, vpředu na okraji vroubkovaně pilovité. Úbory mají dvouřadý zákrov, bílé jazykovité květy obvodové a žluté trubkovité květy v terči. Plodem je hladká nažka. Kvete od března do listopadu.

Kde ji najdeme

Chudobka je domácí v Evropě. U nás je velmi rozšířená v trávnících, na mezích a pastvinách od nížiny do alpinského pásma.

Co je dobré

Květy

Jak na to

Květní úbory bez stvolů se sbírají na počátku rozvíjení za suchého počasí od dubna do zimy. Odkvétající nesbíráme. Při sušení se rozpadávají. Suší se ve stínu. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 35°C. Usušené kvítka mají příjemnou vůni a ostrou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně saponiny, silici, sliz, tříslovinu, anthoxanthin, hořčinu, flavonová barviva, organické kyseliny a cukr. Všechny rostlinné části, nejvíce podzemní, obsahují hemolyzující látky. Sušený květ podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě.

Na co se hodí

Vnitřně jako mírné adstringens a expektorans v nálevu (1 čajová lžička sušeného květu na šálek vody dvakrát denně) při nemocech plicních a zánětech horních cest dýchacích. Zevně jako dermatologikum při kožních vyrážkách, hnisavých kožních zánětech, vředech apod. Sedmikráska bývala častou příměsí čajových směsí, kde mnohdy zlepšovala vzhled čaje.