Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Janovec – Svět Bylinek

Janovec metlatý (Sarothamnus scoparius)

Popis rostliny

Polokeř 50-150 cm vysoký se silným dřevnatým kořenem a postranními kořeny s laločnatými hlízkami s dusíkatými bakteriemi. Prutovité výhonky jsou lysé, zelené a hranaté. Lehce trojčetné opadavé listy se na horní části vytvářejí až po odkvětu rostliny. Květy v úžlabí listů vyrůstají po jednom až po dvou. Jsou žluté a obdobné stavby jako u akátů. Kalich je dvoupyský, koruna svítivě žlutá, pavéza nazpět ohnutá, křídlo a člunek tupě zakončený. Plodem je tmavý lusk na švech chloupkatý. Otevírá se v zimě. Semena jsou černá. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Roste na výslunných strání, na okrajích lesů, na pasekách jako lesní podrost a na vřesovištích.

Co je dobré

Nať a hlavně vršky větví, někdy i semena.

Jak na to

Sbírá se zjara, kdy má největší obsah alkaloidů, v létě jejich množství klesá. Suší se opatrně ve stínu. Vršky se sbírají za květu rostliny.

Co obsahuje a umí

V nezralých semenech je průměrně 1% alkaloidů (flavin a cytisin), v listech a větvích asi 0,7% a ve vršcích zjara až 3% sparteinu (lupanidinu), lupaninu, genisteinu a sarothamninu. Kromě alkaloidů jsou v semenech glykosidy (skoparin se skoparolem), látky vazokonstrikční, pryskyřičnaté, třísloviny, hořčiny a silice. Spartein v malých dávkách působí příznivě na dýchací centrum, ve velkých působí tlumivě. Srdeční činnost ovlivňuje podobně jako digitalis, ale v těle se nekumuluje.

Na co se hodí

Používá se jako kardiotonikum, a to buď nať, nebo čistý izolovaný spartein. Spartein byl zkoušen s dobrým výsledkem při chorobách srdce a ledvin. Zpomaluje srdeční akci a zvyšuje průtok krve ledvinami. V zahraničí se používá před operacemi k posílení srdce, ale nedosahuje účinku náprstníku. Někdy se také užíval pro podobnost s chininem. Nať bývala lidovým lékem při revmatismu a jaterních chorobách. Slouží také jako diuretický prostředek. Janovec je jedovatý, ale otravy jsou celkem velmi vzácné.