Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Brusinka – Svět Bylinek

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Popis rostliny

Velmi nízký polokeřík, značně větvitý a vždy zelený. Listy má střídavé, vejčité, vytrvalé, kožovité, s okrajem slabě podvinutým. Na rubu jsou světlejší a hnědé tečkované. Bílé nebo bledě růžové květy, až 5 mm velké mají zvonkovité koruny, hustě směstnané do ohnutých hroznů. Plod (bobule) je lesklý, kulatý, v době zralosti červený. Kvete v červnu a červenci.

Kde ji najdeme

Je rozšířená v Evropě, Asii a Americe. U nás se vyskytuje hojně v suchých lesích, zejména borových a na rašelinách, vřesovištích, na chudé písčité půdě od nížiny až do alpinského pásma.

Co je dobré

List

Jak na to

List se sbírá v pozdním létě až do podzimu. Suší se na slunci nebo ve stínu. Droga je bez pachu a má hořce svíravou chuť. Při nesprávném sušení listy hnědnou a musí se z drogy odstranit.

Co obsahuje a umí

Má téměř stejně účinné látky jako listy medvědice, také jejich působení je stejné (dezinfekční). Vzhledem k menšímu obsahu tříslovin nemívají nepříjemný stavicí účinek. Obsahuje 5-7% arbutinu, tedy asi polovinu účinných látek než medvědice. Dávky nutno zdvojnásobit, abychom dosáhli stejného desinfekčního účinku.

Na co se hodí

Jako adstrigens, obstipans a pomocně jako antidiabetikum. Vnitřně v nálevu (1-3 polévkové lžíce řezané drogy na půl litru vody denně). Slouží hlavně při zánětech močových a žlučových cest . Pomocně se užívá při diabetu.