Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Mateřídouška – Svět Bylinek

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum)

Popis rostliny

Drobná polokeřovitá, aromatická, vytrvalá bylina naspodu se slabě zdřevnatělými větvičkami, zčásti poléhavými a zčásti přímými. Lodyhy jsou načervenalé, asi 10–30 cm dlouhé a 1 mm tlusté a úplně nebo jen na hranách chloupkaté. Krátce řapíkaté, vstřícné drobné listy mají vejčitý nebo čárkovitý tvar a jsou obyčejně naspodu brvité. Nachové nebo bleděrůžové až bílé stopkaté květy jsou uspořádané do strboulovitých lichopřeslenů. Mají chlupatý pětizubý kalich a dvoupyskou korunu. Plody jsou tvrdky. Kvete od června do září.

Kde ji najdeme

Mateřídouška se vyskytuje v Evropě, ve střední a severní Africe a v Americe. U nás roste hojně na suchých stráních, při okrajích cest a na mezích. Uvedený souborný druh se rozpadá v množství menších druhů.

Co je dobré

Nať.

Jak na to

Mateřídoušková nať se sbírá krátce před květem nebo v květu, tj. v červnu až v září. Seřezáváme kvetoucí vršky, nezdřevnatělé, bylinné části. Sušíme je pokud možno rychle ve stínu a v průvanu. Při umělém sušení teplota nesmí převyšovat 35°C. Slunce při sušení velmi škodí. Drogu pokud možno neobracíme, drolí se. Větvičky nemají být silnější než 1 mm. Droga má příjemně aromatický pach a kořenitou, nahořklou chuť.

Co obsahuje a umí

Droga obsahuje hlavně silici (až 0,6 %) s hlavní obsahovou látkou cymolem, thymolem. Dále obsahuje kyselinu ursolovou, flavony a fytoncidně působící látky. Množství a chemické složení silice závisí na lokalitě rostliny. Nejvíc silice mají rostliny ze slunných stanovišť. Thymol je silným antiseptikem. Je 25krát účinnější než fenol, má tu přednost, že neleptá, nýbrž vyznačuje se jen malým místním drážděním a přispívá k odstranění pachu. Karvakrol se chová podobně jako thymol, je však poněkud toxičtější. Kromě silice má droga asi 7 % tříslovin. Působí na uvolňování hlenů a mírní kašel. Ovlivňuje poruchy trávení především tím, že zabraňuje tvorbě plynů, uvolňuje křeče apod. Tříslovinná složka působí proti průjmu. Zevně vyvolává překrvení pokožky.

Na co se hodí

Jako expektorans, adstringens a obstipans vnitřně v nálevu (1 čajová lžička řezané natě na šálek vody, několikrát denně) při katarech dýchacích cest a při dráždivém a černém kašli. Rovněž při poruchách žaludečních a střevních (nadýmání) a jako stavicí prostředek při průjmech. Zevně v obkladech nebo koupelích při hnisavých ranách. Užití je jinak stejné jako při tymiánu.