Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Jeřáb – Svět Bylinek

Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia)

Popis rostliny

Je to strom nebo keř s větvemi v mládí plstnatými, později červenohnědými. Pupeny má běloplstnaté. Lichozpeřené listy jsou 4-9 jařmé a mají podlouhle kopinaté, pilovité lístky na rubu obyčejně chlupaté. Bohaté, latnatě chocholičnaté květenství se skládá z drobných bílých kvítků. Plody jsou malé, kulaté malvice, zpravidla červené, někdy také žluté. Kvete od května do června.

Kde ji najdeme

Jeřáb je rozšířený v Evropě a v Asii. U nás se často vyskytuje ve světlích lesích a na skalnatých stráních. Také se vysazuje podél cest. Je rozšířený od rovin až do podhůří.

Co je dobré

Plod – jeřabiny

Jak na to

Jeřabiny se sbírají v srpnu a v září. Nejdříve se suší ve stínu, pak se dosoušejí na slunci. Usušené jeřabiny jsou bez pachu, chutnají nakysle, škrablavě a svíravě. Jeřabiny jsou chuťově trpké, ale mrazem změknou a jsou poživatelné.

Co obsahuje a umí

Plod obsahuje kyselinu sorbinovou, parasorbinovou, četné jiné organické kyseliny, cukry, tříslovinu, pektin, vitamíny a karotenoid sorbusin. Parasorbinová kyselina způsobuje určitou jedovatost jeřabin. Sušené jeřabiny mají účinek mírně projímavý a diuretický. Po nadměrném požití čerstvých plodů se může dostavit i otrava. Zjistil se i estrogenní účinek květů jeřábu (tisíc jednotek na kg usušených květů). Hormony v rostlině obsažené jsou lépe rozpustné ve vodě než v organických rozpouštědlech.

Na co se hodí

Vnitřně macerát (lžička rozmačkaných plodů na šálek vody) jako prostředek regulující střevní činnost (při průjmu a zácpě) a jako diuretický prostředek v dětském lékařství. Má také velmi dobrý účinek při zánětech horních cest dýchacích.

Užití v kuchyni

Z jeřabin se připravují likéry, ocet i marmelády.