Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Len – Svět Bylinek

Len užitkový (Linum usitatissimum)

Popis rostliny

Až 150 cm vysoká jednoletá (zřídka dvouletá) lysá bylina. Má dlouhý, světle žlutý, tenký kořen a přímou, oblou, hustě listnatou a nahoře větvenou lodyhu. Listy jsou až 3 cm dlouhé, čárkovitě kopinaté, špičaté a celokrajné. Dlouze stopkaté květy sestavené do vrcholičnatého květenství složeného z volných vijanů jsou pravidelné a často až 1,5 cm široké. Mají pětičetnou, bleděmodrou nebo nafialovělou korunu (zřídka růžovou nebo bílou). Kvetou většinou jen málo hodin. Plodem je kulovitá tobolka asi s 10 semeny (někdy jen jedním), která se u některých forem v době zralosti poltí, u jiných zůstává uzavřená (,,výmlatový” len). Semena jsou až 6 mm dlouhá a 3 mm široká, podlouhle vejčitá, zploštělá, lesklá, žlutohnědá až červenohnědá. Kvete v červnu a v červenci.

Kde ji najdeme

Je to stará kulturní rostlina. Planě už nikde neroste. Pěstuje se téměř ve všech zemích pro olej a vlákno. U nás se hodně seje v podhůří a hlavně na Vysočině.

Co je dobré

Semena

Jak na to

Semeno se získává v době zralosti (červenec) výmlatem a vyčištěním. Pak se nechá na stinných místech doschnout. Užije-li se k dosoušení umělé teplo, nesmí překročit 40°C. Droga je bez pachu, při žvýkání slizovatí a chutná jemně olejnatě.

Co obsahuje a umí

V osemení obsahuje semeno sliz (3-6 %), uvnitř semena až 40 % mastného oleje, 25 % proteinových látek a glyko­sid linamarin, který po zvlhčení vodou odštěpuje kyanovodík. Po požití se zbobtnáním slizové vrstvy osemení podstatně zvýší objem střevního obsahu, čímž dochází reflektoricky k zrychlení peristaltiky a k vy­prázdnění. Sliz působí ve střevě jako maz. Olej působí vnitřně i zevně jako prostředek mírnící bolest a jako mírné a účinné projímadlo.

Na co se hodí

Vnitřně jako laxativum, mucilaginosum, zevně jako emoliens (1-2 lžíce nejlépe celých, nebo též rozmělněných semen se ráno přelije sklenkou studené vody a procezený slizový nápoj se večer vypije) jako spolehlivý prostředek proti zácpě, při zánětlivých afekcích cest dýchacích, močových a střevních. Účinek se neprojevuje tak rychle jako u che­mických projímadel, projeví se až za několik dní. Pro zevní užití se prášek ze semen rozmíchá s vodou v kaši na teplé obklady při zánětlivých a hnisavých kožních procesech. Ze semen se získává lněný olej, technicky velmi důležitý. Je to mastný olej vysýchavý a slouží k výrobě fermeží. Semena rostlin ze studeného klimatu sever­ských zemí jsou bohatši na nenasycené kyseliny, olej z teplejších jižních zemí nemá tu kvalitu. Změna složení oleje závisí na podnebí. K léčebným účelům se získává olej vy­lisováním za studena. Olej získaný extrakcí nebo lisovaním za tepla se hodí k technickým účelům.