Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Lípa – Svět Bylinek

Lípa srdčitá (Tilia cordata), Lípa velkolistá (Tilia platypkyllos)

Popis rostliny

Vysoké stromy s košatou korunou. Listy mají dlouze řapíkaté. Lípa srdčitá má listy nesouměrně srdčitě okrouhlé, ostře pilovité, na líci zelené a na rubu modrozelené, v úžlabí žilek chlupaté. U lípy velkolisté jsou listy větší, mají v úžlabí nervů bělavé chomáčky chloupků a proti lípě srdčité jsou po obou stranách stejně zbarvené. Z úžlabí listů vyrůstají dlouze stopkatá květenství (vijany) s velkým blanitým, zeleno­žlutým, jazykovým listenem. Květenství lípy srdčité tvoří 5-15 květů, lípy velkolisté 3-9 květů. Plody jsou téměř kulovité nažky. Lípa velkolistá kvete v druhé polovině června, srdčitá asi o 14 dní později.

Kde ji najdeme

Oba druhy jsou rozšířeny v celé Evropě. Hojně se pěstují v listnatých hájích, na slunných stráních a v alejích od nížin do podhůří.

Co je dobré

Květ.

Jak na to

,,Květ”, vlastně květenství s blanitým, jazykovitým listenem, se sbírá hned na počátku rozkvétání za suchého počasí a rychle se suší ve stínu v průvanu. Uměle se suší jen velmi mírným teplem (nej­výš do 35°C) a droga se neprohrabává. Předsušení na slunci je nevhodné. Chybné je také sušení nad horkými topnými tělesy. Slunce a vyšší teplota nepříznivě působí na chemismus drogy. Květenství s poupaty i odkvetlá květenství s malými chlupatými plody se nesbírají. Droga má slabě kořenitý pach a nasládle slizovitou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje silici (0,04 %) s hlavní látkou farnesolem, sliz, glykosidy a látky blízké tokoferolu (vitamínu E). Lipový květ působí diaforeticky, protizánětlivě a lehce diureticky, utišuje křeče a rozpouští hleny.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu především jako diaforetikum ( 1 lžíci 2-4 g drogy na sklenku, 3-4 sklenky horkého čaje denně) při infekčních ne­mocech a při horečnatých onemocněních, při nichž je žádoucí potná kúra (při rýmě, kašli, zahlenění dýchacích cest, zánětu průdušek), též při onemocnění ledvin a močového měchýře jako prostředek podporující žaludeční a střevní činnost. Jinak má stejné použití jako květ bezu černého, s nímž se často kom­binuje. Pozor na u nás často vysazovanou v parcích lípu americkou (Tilia americana), jejíž květenství se ve sběrnách nevykupuje, je nutno se vyvarovat záměny. Lípa americká má veliké, široce oválné, na rubu světlejší listy, pětikvěté i vícekvěté vidlany a přisedlý listen. Čaj z jejího květu způsobuje u přecitlivělých lidí dávení a průjem. Rovněž se často v parcích pěstuje k léčebným účelům nevhodná lípa plstnatá (Tilia tomentosa).