Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Lnice – Svět Bylinek

Lnice květel (Linaria vulgaris)

Popis rostliny

Krtičníkovitá, plevelovitá, vytrvalá bylina vyhánějící z plazivého oddenku přímou, lysou, asi 30-60 cm vysokou lodyhu porostlou čárkovitými až čárkovitě kopina­tými, celokrajnými listy s okrajem částečně ohrnutým. Květy jsou sestaveny v hustý ko­nečný hrozen; mají pětidílný kalich a žlutou korunu, v jícnu na spodním pysku oran­žově zbarvenou. Stojí na žláznatě chlupatých stopkách. Koruna je asi 9 mm dlouhá. Plod je vejčitá, dvoupouzdrá, mnohosemenná tobolka. Kvete od června do září.

Kde ji najdeme

Květel je rozšířený v Evropě i na Sibiři, u nás je hojný ze­jména na polích, úhorech, na pastvinách a mezích, a to od nížiny až do horského pásma.

Co je dobré

Nať.

Jak na to

Kvetoucí nať se sbírá od června do září seřezáváním asi 18 cm od země. Suší se ve stínu. Umělá teplota při sušení nesmí být vyšší než 40°C. Droga je bez pachu a má chuť nepříjemně hořkou.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně flavonový glykosid linarin, pektolinarin a neolinarin. Pravděpodobně obsahuje ještě další látky, kromě rozličných organických kyselin (citrónové, jablečné, mra­venčí, linarové aj.). Působí protizánětlivě, projímavě a diureticky.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako mírné laxativum a diuretikum (1-1,5 čajové lžičky řezané drogy na sklenku vody na 1 den) při chorobách se zvýšeným zadržováním vody v těle. Ve směsích s jinými drogami působí jako diaforetikum, ovlivňuje pocení. Zevně ve formě kašovitého obkladu (20 g svařit v půl litru mléka) nebo v masti pořízené z výtažku rostliny (Unguentum linaride) při křečových žilách, hemoroidech a různých kožních vyrážkách.