Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Yzop – Svět Bylinek

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Popis rostliny

Polokřovitá, vytrvalá bylina, bohatě větvená. Dolní část natě dřevnatí. Čtyřhranné až 50 cm vysoké lodyhy mají listy skoro přisedlé, částkovitě kopinaté, celokrajné s okrajem podvinutým. Jsou 1-3 cm dlouhé a 0,2-0,8 cm široké, lesklé, kožovité, tupě špičaté, obyčejně téměř lysé. Z úžlabí horních listů vyrůstají bohaté lichopřesleny pyskatých květů, podepřených čárkovitými listenci. Tvoří vrcholové jednostranné klasy. Trubkovitý, červenofialový kalich je pětizubý. Koruna je fialová, zřídka růžová nebo žlutavě bílá, dvoupyská, obsahuje dlouhou čnělku, dvouklanou bliznu a tyčinky, které vyčnívají z korunní trubky. Plod je tvrdka. Kvete od července do září.

Kde ji najdeme

Je domácí ve Středozemí a ve střední Asii. U nás se pěstuje v zahradách a na polích, někdy též zplaňuje.

Co je dobré

Nať (Herba hyssopi).

Jak na to

V červenci a srpnu se sbírá yzopová nať bez kořenů a bez dolní dřevnaté části. Suší se celkem dobře ve stínu přirozeným teplem. Při umělém sušení nemá teplota překročit 35°C (siličná droga). Má kořenitě kafrový pach a hořkou chuť.

Co obsahuje a umí

Nať obsahuje 0,5-0,9 % silice s hlavní složkou pinokamfenem (50 %), pinenem, sesquiterpenem aj. Kromě toho obsahuje flavonový glykosid hesperidin a diosmin a průměrně asi 8 % tříslovin.

Působí podobně jako šalvěj proti pocení. Podporuje trávení. Proti kašli se užívá ve směsi s anýzem a fenyklem. Silice ve větších dávkách může vyvolat křeče.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako expektorans, diaforetikum, stomachikum, antihydrotikum (1 čajová lžička drogy na šálek vody, 2 šálky denně) při chronickém bronchiálním zánětu, astmatu, kašli, nadýmání, chronickém střevním kataru a k povzbuzení chuti k jídlu.

Zevně slouží jako desinficiens a to jako kloktadlo při zánětu hrtanu a mandlí.

Užití v kuchyni

Yzop se užívá jako koření do polévek a omáček a také jako aromatická látka v likérech.