Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Mařinka – Svět Bylinek

Mařinka vonná (Asperula odorata)

Popis rostliny

Je to vytrvalá bylina s tenkým plazivým oddenkem a čtyřhrannou, přímou lodyhou s bohatými listovými přesleny. Listy jsou kopinatého tvaru, hrotité a na okraji drsné. Drobné květy tvoří vrcholičnaté laty. Mají trubkovitě zvonovitou, bílou korunu. Příjemně voní. Plod je kulatá, hákovitě štětinatá dvojnažka. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Je rozšířená v Evropě, Asii a Severní Americe. U nás roste hlavně ve stinných bukových lesích.

Co je dobré

Nať.

Jak na to

Nať se sbírá krátce před květem rostliny a suší se rychle ve stínu. Při umělém sušení nesmí teploty překročit 35°C. Při neopatrném sušením snadno hnědne. Droga má pach po kumarinu (vůni čerstvého sena), chuť poněkud kořenitou a nahořklou.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně kumarinové glykosidy, glykosid asperulosid, tříslovinu a hořčinu. Na jaře je obsah nejvyšší, do podzimu klesne asi na šestinu. V malých dávkách organismus posilňuje a uklidňuje. Glykosidy rozšiřují periferní cévy. Obě hlavní obsahové látky jsou též spasmolytikum. Asperulosid má účinek protizánětlivý. Občas se ještě užívá v lidovém léčitelství. Je nutné se vystříhat příliš vysokých dávek, protože kumarin může vyvolat zvracení, bolesti hlavy a závratě.

Na co se hodí

Jako sedativum, spasmolytikum a antiflogistikum vnitřně v nálevu (1 čajová lžička řezané drogy na šálek vody). Působí při střevních bolestech z nadýmání. Hlavní účinek záleží v uklidnění potíží nervového podkladu. Užívala se při nespavosti, podrážděnosti, bušení srdce, hysterii a menstruačních potížích. Ve směsích s jinými drogami obsahujícími kumarinové glykosidy se používá mařinka při varikosním komplexu, hemoroidech, poruchách prokrvení apod. V rekonvalescenci se používá jako podpůrný prostředek. Nat’ mařinky se také užívá do bylinných likérů a vín (,,májový nápoj”) s kumarinovým aromatem. Je nutno se vystříhat většího konzumu těchto nápojů, poněvadž se po nich dostavují těžké bolesti hlavy až otravy.