Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Divizna – Svět Bylinek

Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme), Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)

Popis rostliny

Divizna v prvém roce vytváří růžici přízemních, lehce plstnatých listů, které na podzim odumírají. V druhém roce vyhánějí až 2m vysokou lodyhu s listy střídavými a hroznovitě uspořádanými květy, které mají pětidílný, zvonkovitý, plstnatý kalich a jasně žluté, srostlé, pěticípé, kolovité koruny. Plodem je tobolka. Po vysemenění rostlina odumírá. Kvete od května do září.

Kde ji najdeme

Je rozšířená v Evropě, roste na kamenitých svazích, v úvozech a pasekách. Daří se ji i na rumištích.

Co je dobré

Květ, popřípadě list.

Jak na to

Za suchého počasí se sbírá jen květní koruna s tyčinkami bez kalichu od května do září. Otrháváme je denně postupně podle rozkvětu. Divizna má velmi citlivé květy, které i po lehkém otřesu padají. Sušíme uměle pokud možno rychle za stálé výměny vzduchu. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 50°C. Barva suchých květů musí být zlatožlutá. Je velmi choulostivá. Sušená za vlhkého počasí někdy zhnědne a proto je nutno ji po dosušení rychle a velmi dobře balit do neprodyšných materiálů (uzavíratelná sklenice, igelitový sáček). Droga má medovou chuť. Květy se přes noc rozvíjejí, za svítání jsou vyvinuté a v poledne opadávají.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně slizovité látky, flavonoidy, malé množství silice, cukry a saponiny. Za květu obsah kolísá. Droga musí obsahovat předepsané množství saponinů, kterých při špatném uskladnění za vlhka v prvních třech měsících znatelně ubývá. Obsahové látky divizny usnadňují a ulehčují odkašlávání, mírní dráždivý kašel a působí protizánětlivě při zánětech úst a hrtanu. Také uvolňují křeče.

Na co se hodí

Vnitřně jako mucilaginosum, expektorans (sekretolytikum) v nálevu (3-4 čajové lžičky na 4 dcl horké vody) při kašli, černém kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. V určitých případech slouží jako prostředek diuretický. Používá se i zevně při bércových vředech, hemoroidech aj. Zpravidla se květ divizny kombinuje s jinými sušenými bylinami. Květy se také užívají k aromatizaci likérů a ke zlepšení vzhledu čajových směsí. Semena jsou částečně jedovatá a proto se používala k omamování ryb.