Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kapraď – Svět Bylinek

Kapraď samec (Dryopteris filix-mas)

Popis rostliny

Vytrvalá rostlina s krátkým, černohnědým oddenkem hustě obrostlým už od spodní části silně plevnatými listovými řapíky předchozích let. Listy jsou podlouhle kopinaté, až 130 cm dlouhé, jednoduše zpeřené a temně zelené s 20-35 jařmy střídavých lístků hluboce peřenodílných, na okraji vroubkovaně zubatých (na rozdíl od podobných neúčinných kapradin). Kupky výtrusnic (sori), umístěné kolem středního nervu každého úkrojku, mají ledvinitou, lysou ostěru. Výtrusnice se vytvářejí v létě od června do září a na podzim. Jsou nejdříve bělavě zelené, později hnědé. Rostlina je značně proměnlivá.

Kde ji najdeme

Je to téměř kosmopolit. U nás roste hlavně ve stinných lesích, na mýtinách, v horských lesních houštinách od nížin až do alpinského pásma.

Co je dobré

Oddenek a základní části listových řapíků.

Jak na to

Sbírá se zpravidla na podzim. Celá rostlina se vykope, odstraní se odumírající části, kořeny a listy až na 2-3 cm dlouhé řapíky. Silnější oddenky se půlí. Suší se ve stínu přirozenou teplotou. Má zvláštní pach a chuť nasládle natrpklou. Čerstvý je na lomu zelený. Po roce uskladnění zvolna ztrácí svou účinnost. Starý je hnědý až hnědočervený.

Co obsahuje a umí

Obsahuje kondenzační produkty kyseliny máselné a izomáselné s floroglucinem (např. filicin, filmaron, albaspin, aspidinol aj.). Některé tyto látky ve větších dávkách působí jedovatě.

Na co se hodí

Dřív se upotřeboval éterový extrakt proti střevním cizopasníkům (tasemnicím). Po dvou až třech hodinách se podalo projímadlo. Protože je možnost otravy a nelze jej bez lékařské kontroly upotřebit, nahrazuje se jinými prostředky. Proti hlístům jsou odvary neúčinné, protože floroglucinové sloučeniny jako nerozpustné látky do odvaru nepřejdou. Ojediněle se upotřebuje ve formě odvaru k přípravě koupelí při špatně se hojících plísňových onemocněních.