Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Jaterník – Svět Bylinek

 

Jaterník trojlaločný (Hepatica triloba)

Popis rostliny

Vytrvalá, nízká rostlina s plazivým oddenkem, z kterého vyrůstají kromě přezimujících listů z jara mladé listy na dlouhých, chloupkatýc řapících a několik chlupatých lodyh s modrými, zřídka růžovými květy opatřenými 6-10 okvětními plátky. Mají tři podpůrné listeny, někdy mylně považované za kalich. Listy jsou hluboce vykrojené do tří srdcovitých, tmavozelených, na spodu světlejších, jemně ochlupených laloků. Plodem je zobcovitá nažka. Kvete od dubna do května.

Kde ji najdeme

Roste hlavně v listnatých vlhkých lesích od nížin do horského pásma.

Co je dobré

List, eventuálně s květem

Jak na to

Mladé listy bez řapíků se sbírají od května těsně po odkvětu. Zřídka se sbírají listy s květem. Usušené jsou tmavozelené až nahnědlé, slabého zápachu a mírně štiplavé chuti.

Co obsahuje a umí

Hlavní látkou je olej anemol, protoanemonin, amulsin, třísloviny, glykosid hepatrilobin aj. Protoanemonin má antibakteriální účinky.

Na co se hodí

Jako expektorans v nálevu (2 čajové lžičky na šálek vody). V praxi slouží vnitřně při onemocnění dýchacích cest a bronchitidě, zevně jako kloktadlo. Je oblíbený v lidovém léčitelství. Dříve sloužil při jaterních onemocněních a k zastavení krvácení. Používal se také jako dávidlo a projímadlo. Je slabě jedovatý, pozor na záměnu!