Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Břečťan – Svět Bylinek

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Popis rostliny

Vždy zelený keř, plazící se po zemi, po zdích či jiných oporách s kmenem a větvemi až 20m dlouhými, se vstřícnými, bezpalistými, dlouze řapíkatými, lesklými listy, které jsou stopčité, dlanitě čtyř až pětilaločné, většinou dlouze zašpičatělé. Pravidelné dlouhé květy jsou sestavené v okolících, zelenavé a pětičetné. Plodem je kulatá černá bobule asi velikosti hrachu. Má 3-5 semen. Kvete v září a v říjnu.

Kde ji najdeme

Roste v Evropě a v Asii. U nás se někdy hojně vyskytuje ve stinných lesích, na skalách a zdech a také se pěstuje jako okrasný keř.

Co je dobré

Listy

Jak na to

Čerstvé zdravé listy se sbírají na jaře nebo v létě. Suší se na slunci nebo ve stínu. Zahnědlé listy se po usušení z drogy odstraní. Droga je po rozemnutí slabě aromatická, chutná hořce a škrablavě.

Co obsahuje a umí

Listy obsahují saponin, glykosid hederin (helixin), hederaglykosid a třísloviny. Také se v nich vyskytuje kyselina chlorogenová a jód. Obsah závisí na stanovišti a druhu. Čerstvé listy mohou vyvolat podráždění kůže. Při větších dávkách se dostaví lehká otrava. V malých dávkách způsobuje rozšíření cév, ve větších zúžení cév a současně zpomalení srdečního tepu. Droga má rovněž účinek sekretolytický a mírně sedativní. V terapeutických dávkách nemá vedlejší účinky.

Na co se hodí

Vnitřně jako kardiotonikum a expektorans ve formě odvaru (1/2 čajové lžičky na šálek vody obden) při chronických zánětech dýchacího traktu jako prostředek k odkašlávání a proti parazitárním onemocněním. Zevně jako prostředek na rány (zvláště čerstvé listy).