Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Náprstník – Svět Bylinek

Náprstník červený (Digitalis purpurea)

Popis rostliny

Je to dvouletá bylina s větvitým, vřetenovitým kořenem, vytvářejícím v prvém roce růžici přízemních listů a v druhém roce přímou, nevětvenou plstnatou lodyhu, až 150 cm vysokou, zakončenou hroznem květů. Podlouhle vejčité listy, až 15 cm dlouhé, mají křídlatý řapík. Jsou na rubu šedoplstnaté a mají značně vyniklou nervaturu. Listový okraj je dvakrát vroubkovaný. Sytě nachové květy, až 6 cm dlouhé, mají břichatě zvonkovitou, uvnitř tmavěji skvrnitou korunu. Plod je dvoupouzdrá tobolka s četnými semeny. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

V Evropě je značně rozšířený, v některých zemích se pěstoval. U nás se vyskytuje zejména v severozápadních Čechách.

Co je dobré

List

Jak na to

Listy se sbírají v prvním roce v srpnu a v druhém roce v době květu za suchého počasí v poledních hodinách. Suší se v sušárnách hned po sběru v tenkých vrstvách. Zapařené listy hnědnou. Droga má slabě charakteristický pach a odporně hořkou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje prudce účinné purpureaglykosidy (průměrně 0,1 %) a saponiny. V léčebných dávkách upravují nepravidelnou činnost srdce, zpomalují v srdci vedení síňokomorové a tím také zpomalují srdeční činnost; zvyšují svalový tonus srdce, takže smrštění srdce se stává mohutnější a úplnější. Tím se upravuje krevní oběh a zvyšuje se i vylučování tekutin z těla. Proti jiným srdečním lékům se náprstníkové glykosidy v srdečním svalu hromadí (kumulují), což má svůj léčebný význam. 

Kvantitativně odlišný je náprstník vlnatý ( Digitalis lanata), který se pěstuje a který z průmyslu úplně vytlačil náprstník červený.

Na co se hodí

Jako kardiotonikum. Užívá se při některých srdečních nemocech a při hromadění vody v těle následkem špatné srdeční činnosti. Je to rostlina prudce jedovatá a v rukou laika velmi nebezpečná.

Náprstník červený je oblíbenou okrasnou rostlinou.