Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Konvalinka – Svět Bylinek

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina, která vyhání z plazivého a článkovaného oddenku květonosné stvoly a 2-3 elipticky kopinaté listy, jejichž řapíky jsou objaty pochvami. Květy, tvoří jednostranný hrozen, jsou bílé, vonné a mají zvonkovité, šestizubé okvětí. Plody jsou 2-6 semenné kulaté, červené bobule. Obsahují bledě žlutá semena s modrými až bledě hnědým osemením. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Konvalinka je rozšířená v Evropě, Asii a v Severní Americe. U nás se vyskytuje v listnatých lesích. Hojně se pěstuje v zahradách jako okrasná trvalka.

Co je dobré

Nať, list a někdy květ.

Jak na to

Kvetoucí nať se sbírá v květnu a v červnu. Odřezává se nožem těsně při zemi. Nesmí obsahovat zažloutlé listy, které jsou neúčinné. Suší se pokud možno rychle ve stínu. Droga je bez pachu a má nasládle hořkou, poněkud ostrou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně jedovatý glykosid konvallatoxin, konvallosid, konvallatoxol a glykosid B3. Genuinní glykosid konvallosid se našel jen v semenech. Bylo prokázáno, že existuje výrazná shoda v mechanismu účinků mezi glykosidy konvalinky a osvědčeným srdečním lékem strofantinem a digitalisem. Účinné látky konvalinky upravují srdeční činnost. Užívá se jich jako náhrady náprstníku. Mají celkově slabší efekt a jsou vhodné pro stavy, kdy je třeba při léčbě užívat jen malé dávky digitalisových glykosidů. Kumulace účinných látek je malá. Nejúčinnější jsou čerstvé květy (0,3-0,4% glykosidů), pak čerstvé listy a nejméně účinné jsou oddenky.

Na co se hodí

Kardiotonikum. Droga se může použít jen na lékařský předpis a pod lékařským dozorem. Prakticky se používá jen v přípravě galenických extraktů nebo izolaci účinných glykosidů. Tyto přípravky se podávají při srdečních chorobách k posílení a zvýšení srdeční výkonnosti. Vzhledem k jedovasti konvalinky jsou otravy celkem vzácné. Vyskytují se po požití zralých červených plodů zaměněných za jiné jedlé bobule. Voda ve váze, v níž se přechovává kytice konvalinek je také jedovatá.