Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Měsíček – Svět Bylinek

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Popis rostliny

Okrasná zahrádkářská rostlina zpravidla jednoletá (zřídka   dvouletá) s vřetenovitým kořenem a větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou. Spodní listy jsou kopisťovité, horní téměř kopinaté nebo eliptické, až 12 cm dlouhé a chloupkaté. Větve jsou zpravidla ukončeny oranžově žlutým květem, s dvouřadým zákrovem, s jazykovitými květy okrajovými a trubkovitými v terči. Sedí na plochém lůžku. Mladé plody (nažky) jsou člunkovitě článkovité, na hřbetní straně ostnité. Kvete od června do podzimu.

Kde ji najdeme

Je domácí v Evropě a v Orientu. U nás se odpradávna pěstuje a zřídka zplaňuje.

Co je dobré

Květ s kalichem a bez kalichu.

Jak na to

Za suchého počasí se sbírají jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrovu nebo s ním. Suší se rychle ve stínu. Na slunci ztrácejí barvu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60-70°C. Droga má slabý pach, chuť slanou, trpkou a nahořklou. Musí být chráněna před světlem. Snadno přiijímá vzdušnou vlhkost, a proto se doporučuje občasné přerušení.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně silici, saponin, asi 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou aj. Hlavním nositelem účinku jsou polyacetylenové sloučeniny. Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xanthofylu za působení kalendulinu a slizových látek. Měsíček má podobné účinky jako arnika. Působí spasmolyticky, povzbuzuje sekreci žluče, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím a užívá se i proti plísním a při bércových vředech.

Na co se hodí

Vnitřně jako spasmolytikum a choleretikum v nálevu (1-2 čajové lžičky drogy na půl litru vody) ke zvýšení sekrece žluče při špatné evakuační a koncentrační činnosti žlučníku, při žloutence a při jaterních chorobách. Častější formou podání je tinktura, extrakt nebo šťáva. Zevně se užívá v obkladech a mastech, obyčejně připravovaných z čerstvých květů k ošetření špatně se hojících a hnisavých ran. Květy měsíčku zahradního jsou také významné v kosmetice. Odvar zjemňuje a zvláčňuje pleť. Kombinuje se ještě s jinými druhy kosmeticky působivých rostlin.