Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Brutnák – Svět Bylinek

Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Popis rostliny

Asi 70 cm vysoká, statná jednoletá rostlina, často nahoře červeně naběhlá s jednoduchou nebo větvenou a štětinatě srstnatou lodyhou. Střídavé listy jsou eliptické, 3-11 cm dlouhé, až 2,5 cm široké, vrásčité a oboustranně drsně oděné, zpravidla krátce řapíkaté, celokrajné. Horní listy jsou podlouhlé a přisedlé. Dlouze stopkaté květy tvoří řídké vijany. Mají pětidílný kalich a pěticípou, kolovitou, modrou, jen zřídka bílou korunu. Květy jsou asi 2 cm velké. Plod (tvrdka) je podlouhle vejčitý, drsný a světle hnědý. Kvete od června do září.

Kde ji najdeme

Původem je z jižní Evropy. U nás se pěstuje v zelinářských zahradách. Někdy v teplejších oblastech i zplaňuje.

Co je dobré

Nať

Jak na to

Nať se sbírá na počátku květu rostliny (červen až září) seřezáváním a zbavuje se spodních starých listů. Suší se ve stínu. Krátkodobé sušení na slunci je přípustné. Teplota při umělém sušení nesmí překročit 60°C. Droga má pach i chuť po okurkách.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně slizové látky (až 30%), saponin, stopy silice, asparagin, asi 3% tříslovin, až 2,2 % rozpustné kyseliny křemičité a jiné minerální látky. Působí mírně projímavě a protizánětlivě (při chorobách močových cest). Je také uklidňujícím a posilujícím prostředkem.

Na co se hodí

Vnitřně jako diuretikum a diaforetikum, zevně jako emoliens a antiflogistikum. Vnitřně v nálevu (2 čajové lžičky řezané drogy na 1 litr vody, kůra 3-4 týdny) při zánětech močových cest, kdy zvýšený proud moči močovody, močovým měchýřem a močovou trubicí mechanicky brání vzestupu infekce. Jindy slouží k odplavení škodlivých látek při revmatismu a při chorobách srdečních, provázený zadržováním vody. Šťávy se kdysi užívalo při neurastenii.

Užití v kuchyni

Brutnáku, především pro jeho okurkovou chuť se užívá s koprem jako salátového koření. Jemně rozsekaný s cibulí a jinými kořennými bylinami slouží k přípravě bylinného másla a sýrů.