Brukev černohořčice (Brassica nigra)

Popis rostliny

Jednoletá bylina s přímou, větvenou lodyhou až 120 cm vysokou, na spodu modrozelenou a roztroušeně chlupatou. Listy jsou střídavé, dolejší dlouze řapíkaté, lyrovité a zubaté, hořejší celokrajné a kopinaté. Zlatožluté květy mají čtyřlistý kalich a čtyřplátečnou korunu, vytvářejí hrozny. Plod (šešule) zakončený zobanem, je naduřelý, čtyřhranný a dvoupouzdrý. Obsahuje drobná kulatá tmavohnědá semena (na rozdíl od světlých semen hořčice bílé, ze kterých se připravuje hořčice jak ji známe z obchodů). Kvete v červnu a v červenci.

Kde ji najdeme

Hořčice je domácí ve Středomoří. Pěstuje se všude, i u nás a často zdivočuje.

Co je dobré

Semeno

Jak na to

Semeno se sklízí koncem července, když se šešule zbarví žlutohnědě. Rostliny se žnou, sváží do snopků, nechají zaschnout a pak vymlátí a vyčistí. Semeno snadno vypadává a proto je nutné postupovat opatrně. Jsou-li plody hodně vyzrálé, sbírají se ručně. Semeno je bez pachu, chutná olejnatě a palčivě.

Co obsahuje a umí

Obsahuje průměrně 33 % mastného oleje, hořčičný glykosid sinigrin, z kterého štěpením vzniká hořčičná silice. Dále obsahuje hodně proteinů. Obsahové látky hořčice vyvolávají na kůži intenzívní zarudnutí a bodavé bolesti. Překrvení se může vystupňovat až k zánětu. Mnohdy se vytvoří puchýře a nekrózy kůže.

Na co se hodí

Zevně jako derivans k přípravě kašovitých obkladů (hořčičná mouka se smísí s vodou teplou maximálně 45°C na kaši, která se v tenké vrstvě nanese na látku). Obklad přikládáme na dobu 10-20 minut. Používá se při akutních zánětech dýchacích cest, při revmatických onemocněních apod., hlavně k prokrvení hlouběji ležících orgánů (plic, pohrudnice, ledvin). Obklady ponecháváme pouze do lehkého zčervenání pokožky. Abychom snížili zánětlivou reakci, potíráme postižená místa krycí mastí. Někdy se užívá syntetická hořčičná silice (oleum sinapis), která se aplikuje ve formě 2% lihového roztoku při revmatismu. Lze použít i pěstovanou hořčici bílou (Sinapsis alba), jejíž semena obsahují hořčičný glykosid a fermenty. Užívá se stejně jako semeno hořčice černé, ale účinek je mírnější.