Levandule lékařská (Lavandula spica L.)

Popis rostliny

Trsnatě větvený polokeřík, vysoký až 60 cm s přisedlými, čárkovitými, na okrajích podhrnutými, 2,5-5 cm dlouhými listy. V mládí jsou listy šedoplstnaté, později zelenavé a na spodní části žláznatě tečkované. Drobné květy jsou uspořádány do chudých lichopřeslenů, podepřených suchomázdřivými listeny. Naspodu květenství jsou lichopřesleny od sebe oddálené, na vrcholu ztěsnané v konečném klasu. Trubkovitý, modravě šedý květní kalich je mělce zubatý, pěticípý s fialovými chloupky. Modrá, dvoupyská koruna má horní pysk dvoulaločný, spodní trojlaločný. Plody jsou 4 drobné tvrdky. Bylinka má charakteristickou příjemnou vůni. Kvete v červenci a v srpnu.

Kde ji najdeme

Levandule pochází ze západního Středomoří. Dnes se ve velkém pěstuje v různých zemích, rovněž u nás, kde místy zplaňuje.

Co je dobré

Květ a nať

Jak na to

V červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květu, se větévky za suchého počasí seřežou, ve stínu nebo umělou teplotou (ne vyšší než 40°C) se usuší, potom se květy zdrhnou a zbaví příměsi. Usušená levandule má silně kořenitou vůni a chutná hořce.

Co obsahuje a umí

Květy obsahují 1-3% silice, především s linalyacetátem. Kromě silice mají asi 12% tříslovin. Látky působící fytoncidně potlačují růst bakterií. Účinné látky mají mírný tlumivý účinek na ústřední nervstvo. Snižují krevní tlak. Osvědčují se při křečových žaludečních stavech, upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech a působí mírně diureticky. Silice slouží jako jako přísada do antirevmatických a antiprurigiózních mazání, většinou ve formě levandulového lihu (Spiritus lavandulae). Ve větších dávkách (přes 1g) vyvolává silice omámení.

Na co se hodí

Jako hyperemikum, sedativum a spasmolytikum. Vnitřně v nálevu (obden 3 čajové lžičky sušených květů na 2 šálky) jako prostředek mírně uklidňující nervy, např. při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Tlumí kolikové bolesti. Používá se také jako žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum. Zevně se užívá do koupelí, při špatně se hojících ranách nebo ve formě mazání při dně, revmatismu, zánětech nervů apod. Používá se také do kosmetických koupelí. Z květů se destilací získává levandulová silice hojně užívaná ve voňavkářství.

Užití v kuchyni

V kuchyni se využívá jako kořenící příměs k různým masitým pokrmům, marmeládám či nápojům.