Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Jitrocel – Svět Bylinek

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina s krátkým kořenem a s růžicí přízemních listů, z níž vyrůstá několik stvolů. Kopinaté listy ponenáhlu zúžené v řapík, jsou celokrajné, nezřetelně zoubkované a 3-7 minervé. Květy uspořádané do válcovitého, před rozkvětem zašpičatělého klásku jsou malé a žlutobílé. Plod je dvoupouzdrá dvojsemenná tobolka, která se otevírá opadavým víčkem. Kvete od jara do podzimu.

Kde ji najdeme

Je rozšířený v Evropě a v Asii. U nás hojně roste na polích, u cest, na lukách a v travnatých příkopech. Také se pěstuje.

Co je dobré

List

Jak na to

List se sbírá od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Snadno se zapařuje a pak listy tmavnou. Suší se rychle na slunci v tenkých vrstvách nejvýše 5 cm nebo při umělé teplotě do 40°C. Po ranní rose a po dešti jitrocel nesklízíme. Vlhké listy zejména jsou-li pomačkané, rychle černají, což způsobuje glykosid aukubin. Usušené listy se musí uchovávat v suchu a v dobře uzavřených nádobách. Mají být zelené až zelenonahnědlé. Vyžadují velmi pečlivé skladování. Jsou téměř bez pachu a mají mírně hořkou a poněkud svíravou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně slizové látky, glykosid aukubin, hodně xantofylu, vitamín C, kyselinu křemičitou a látky fytoncidní. Je to droga chemicky i farmakologicky málo probádaná. Uvolňuje hleny a upravuje stolici.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako expektorans a mucilaginosum (čajová lžička – 5g řezaného sušeného listu na šálek vody) při nemocech dýchacích orgánů se silným zahleněním, např. při chronickém kataru průdušek, kašli a černém kašli a při poruchách trávení provázených zácpou. Zevně se užívá ve formě obkladů z rozmačkaných listů při mokvavých lišejích a špatně se hojících ranách. V lidovém léčitelství se užívá také jiných druhů jitrocele, např. jitrocele prostředního (Plantago media) a většího (Plantago major). Semen různých druhů jitrocele se používá k přípravě slizu užívaného jako projímadlo. Nejvíce slizu obsahuje jitrocel blešník (Plantago psyllium).