Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kakost – Svět Bylinek

Kakost smrdutý (Geranium robertianum)

Popis rostliny

Jednoletá až dvouletá bylina někdy i 50 cm vysoká, s tlustým oddenkem a větvenou, přímou, často i poléhavou, měkce oděnou lodyhou. Válcovitá nebo hranatá lodyha má nabubřelá kolénka a je obyčejně ve všech částech nachově zbarvená. Celá rostlina má odporný pach, zejména po rozemnutí. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, zpravidla trojčetné a dvakrát peřenodílné. Květy jsou na dlouhých stopkách sestaveny po dvou. Růžové, zřídka bílé koruny mají v průměru asi 1 cm. Plody jsou zobanité, zašpičatělé a přibližně 2 cm dlouhé. Kvete od června do října.

Kde ji najdeme

Je v Evropě hojně rozšířený. U nás roste na celém území a vyskytuje se hlavně v lesích, na rumištích i kolem cest, od nížin do horského pásma.

Co je dobré

Nať

Jak na to

Sbírá se kvetoucí nať (obyčejně i s kořeny). Suší se přirozeným teplem ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 40°C. Usušená nať má mdle aromatický pach a chutná svíravě hořce.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně hořčinu geraniin, 5-10% tříslovin a silici, jejíž množství se sušením značně sníží. Účinkuje svíravě, staví průjem a působí mírně diureticky.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako antidiarhoikum a diuretikum (čajová lžička řezané natě na šálek vody) při střevních obtížích spojených s průjmy a krvácením. Osvědčuje se při močovém písku a ledvinových kaméncích jako prostředek diuretický. V literatuře se někdy doporučuje ke stejnému užití kořen kakostu lučního. Nesmí se zaměnit s kořenem kakostu smrdutého. Kakost luční (Geranium pratense) je 90 cm vysoký, má listy a lodyhy drsně chlupaté, kvítky fialově modré a kvete od května do července.