Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Lékořice – Svět Bylinek

Lékořice lysá (Glyyrrhiza glabra)

Popis rostliny

Vytrvalá 1-2 m vysoká bylina s dřevnatým, vřetenovitým, na horním konci často kyjovitě ztloustlým kořenem, s válcovitými výběžky. Lodyhy jsou přímé, větvité listy 10-20 cm dlouhé, střídavé, lichozpeřené, 4-8 jařmé. Lístky jsou široce eliptické, krátce hrotité, na rubu lepkavé. Modrofialové květy jsou sestaveny v dlouze stopkaté úžlabní klasy. Plody jsou 3-5 semenné lusky, asi 2,5 cm dlouhé a 6 mm širo­ké, kožovité, červenohnědé, lysé a síťkované. Kvete v červenci a srpnu.

Kde ji najdeme

Lékořice je původem z blízkého Orientu. V některých zemích se pěstuje. Jen ojediněle zplaňuje.

Co je dobré

Kořen.

Jak na to

Kořeny se sbírají v červnu nebo v říjnu (u druhu pěstovaného třetím rokem), a to nejlépe v době, kdy rostlina nasazuje květ. Nejméně glycyrrhizinu mají v srpnu, jarní výnos je nižší než pod­zimní. Po vykopání se kořeny rychle omyjí, popřípadě oloupou a suší se nejvýše při 40°C. Droga má slabý charakteristický pach a sladkou chuť. Kořeny se loupou, aby se odstranily pryskyřičnaté, nepříjemně chutnající látky. Správně sušená, loupaná droga má sírově žlutou barvu.

Co obsahuje a umí

Obsahuje až 15 % glycyrrhizinu (kyse­linu glycyrrhizinovou), glykosid liquiritin, silici, třísloviny, flavonové látky a také látky fytoncidní. Glycyrrhizin je 50krát sladší než třtinový cukr. Ve vodě pění. Jeho obsah během roku silně kolísá. Účinné látky usnadňují odkašlávání a rozpouštějí hlen. Mají také vliv na tělesné hospodářství vodní a minerální. Působí spasmolyticky, zmen­šují tonus žaludku a jeho dráždivost. Rovněž se pozorovaly vedlejší účinky (otoky obličeje, později nohou a rukou, migrény apod.). V po­slední době je zdůrazňován u lékořice účinek podobný kortikoidům.

Na co se hodí

Jako expektorans, spasmolytikum, sekretolytikum a korigens. Vnitřně zpravidla jen v kombinaci s jinými drogami (odvar). Jako pro­středek proti kašli, při onemocnění dýchacích orgánů (chrapotu), dále při onemocnění ledvinovými kaménky, při dně, revmatismu a jako přísada k projímavým směsím, v nichž diuretický účinek lékořice stupňuje léčení. V současné době se podávají extrakty při žaludeční vředové cho­robě. Extrakt lékořice při místním užití má zvláštní protizánětlivé účinky, podobné účinkům glukokortikoidů, hormonů nadledvinkové kůry. Drogu je nutno vždy užívat s jistou opatrností. Oddenek lékořice je znám pod lidovým názvem ,,sladké dřevo”.