Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Čemeřice – Svět Bylinek

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Popis rostliny

Statná vytrvalá bylina s nevětveným černohnědým bohatě kořenatým oddenkem přes 2 cm tlustým a zpravidla jednoduchou, jednokvětou nebo dvoukvětou, bezlistou lodyhou, 15 – 20 cm vysokou. Listy se objevují teprve po květu. Jsou dlouze řapíkaté, s řapíkem v dolní polovině červeně skvrnitým, s čepelí zřetelně znoženou, kožovitou, se 7 – 11 lístky, široce klínovitými a ke špičce pilovitými. Chudé květenství jen o málo převyšuje listy. Květy oboupohlavné, špinavě bílé, mají někdy načervenalý kalich a stopkaté, trubkovitě dvoulaločné medníky. Plod je mnohosemenný měchýřek. Kvete v lednu a únoru.

Kde ji najdeme

Čemeřice je domácí v horách jižní a střední Evropy a vyskytuje se zejména na vápencových půdách. U nás se často pěstuje, protože koncem zimy rozkvétá úhlednými bílými květy. Někdy také zplaňuje.

Co je dobré

Kořen

Jak na to

Kořen se sbírá v březnu. Rychle se omyje a ve stínu usuší. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 45°C. Droga je bez pachu, chuti silně hořké a palčivé.

Co obsahuje a umí

Čemeřice je prudce jedovatá. Kořen obsahuje hlavně digitaloidy, tj. srdeční glykosidy (helleborein, hellebrin). Účinkuje především povzbudivě na srdce, a to tak že zpomaluje srdeční akci a prohlubuje práci srdečního svalu. Též působí v oblasti ústřední nervové soustavy. Další důležitou obsahovou látkou je saponin helleborin. Dráždí sliznici, nutí ke kýchání a způsobuje průjem.

Na co se hodí

Droga se užívala hlavně jako prostředek srdeční (ovšem jen ve formě izolovaných čistých glykosidů). Působí diureticky a silně projímavě a místně umrtvuje. Bez lékařského dozoru nelze použít. Nemá konstantní účinek.