Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Hloh – Svět Bylinek

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna), Hloh ostrotrnný (Crataegus oxycantha)

Popis rostliny

Hlohy jsou trnité keře nebo stromy až 5 m vysoké s kolci (druh trnu) 1,5 cm dlouhými. Střídavé, krátce řapíkaté listy jsou u hlohu jednosemenného 5-7 laločnaté (hlouběji rozeklané) a hlohu ostrotrnného 3-5 laločnaté, s laloky zaokrouhlenými. Květy tvoří vrcholičnatá květenství, jsou až 1,5 cm velké a mají 5 bílých nebo růžových korunních plátků, u hlohu jednosemenného 1 čnělku a u ostrotrnného 2-3 čnělky. Květy nepříjemně páchnou. Plodem jsou vejčitě kulovité, červené malvičky 8-12 cm velké. Kvetou v květnu a červnu.

Kde ji najdeme

Oba druhy jsou rozšířeny po celé Evropě. U nás v lesích, v křovinách, v remízcích a na kamenitých stráních, od nížiny až do hor. Pěstují se i v zahradách a parcích.

Co je dobré

Květ, list s květem, ojediněle list, plod.

Jak na to

Krátce před rozvitím se sbírá květ a list (květen, červen), plod na podzim (září, říjen). Suší se ve stínu. Při umělé teplotě maximálně do 40°C. Nesprávným sušením květy, zejména starší, snadno hnědnou. Sušené květy mají nepříjemný pach, plody jsou bez pachu a chutnají hořce. Plody sušíme při umělém teple. Vše musí být dobře prosušené, jinak snadno plesniví.

Co obsahuje a umí

Obsahuje flavony, aminopuriny (adenin, adenosin a guanin) a krategolaktony, deriváty triterpenové (kyselina ursolová, oleanolová a krategová). Kyseliny triterpenové mají vliv na rozšiřování koronárních tepen, ovlivňují příznivě koronární průtok, posilují srdeční sval, jsou dobrým srdečním tonikem s velkou terapeutickou šíří. Puriny regulují krevní oběh. Má uklidňující účinek a snižuje krevní tlak. Účinek se dostavuje po delší době.

Na co se hodí

Jako antisklerotikum, hypotonikum a sedativum vnitřně ve formě nálevu (2 čajové lžičky na šálek vody, 2-3 šálky denně), nejčastěji však ve formě tinktury (20-25 kapek ve vodě 3x denně) jako sílící prostředek při srdečních potížích nervového původu, při bušení srdce, těžkém dechu, bolestech u srdce, nespavosti, zvýšené dráždivosti, při zvýšeném krevním tlaku a při obtížích provázejících klimaktérium. S dobrým léčebným účinkem podáváme nálev z hlohu u lehčích forem koronární nedostatečnosti, u poruch srdečního svalu po infekčních chorobách, u poruch ze špatného prokrvení mozku apod.