Hluchavka bílá (Lamium album)

Popis rostliny

Vytrvalá pýřitá bylina až 50 cm vysoká. Přímé, nevětvené hranaté lodyhy jsou dole olysalé a fialově naběhlé. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité, jemně chlupaté, až 3 cm dlouhé. Květy jsou souměrné, obojaké, sestavené do lichopřeslenů, barvu mají bílou až nažloutlou. Kalich je pětizubý, koruna dvoupyská. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od května do září.

Kde ji najdeme

Hluchavka je rozšířená po celé Evropě. U nás roste nejčastěji v křovinách, příkopech a na rumištích.

Co je dobré

Květ

Jak na to

Květ, resp. jen květní koruny se vytrhávají za suchého počasí v květnu až v září. Druhy kvetoucí nachově nebo žlutě se nesbírají. Suší se pokud možno rychle ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 35°C. Sušený květ je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Snadno vlhne a hnědne, zejména pomačkaná a tím se stává nepoužitelná.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně slizové látky, katechinové třísloviny, silici, flavonové glykosidy, isoquercitrin, saponin, cholin a biogenní aminy histamin, tyramin a metylamin. Hluchavka použitá zevně má účinek hyperemizující, překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě a mírně diureticky. Ulehčuje odkašlávání hlavně pro svůj obsah saponinů.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako expektorans (několikrát denně 2-3 čajové lžičky na šálek vody) při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. Zevně jako adstringens v koupelích a obkladech při pyodermiích, mokvavých ranách, abscesech, furunkulose, hemoroidech apod.