Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Arnika – Svět Bylinek

Prha arnika (Arnica montana)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina s válcovitým oddenkem a s růžicí přízemních, vejčitých, celokrajných listů. Lodyhy mají listy vstřícné a kopinaté. Květní úbory jsou velké, oranžové žluté. Mají zákrov dvouřadý a 14-20 jazykovitých obvodových květů a v terčích četné květy trubkovité. Plody (nažky) až 5 mm dlouhé jsou opatřeny bledě žlutým chmýrem. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

Rostlinka je rozšířená v Evropě a Severní Americe, u nás hojná zejména v hornatějších polohách, na pastvinách, loukách, travnatých stráních, v rašelinných lesích apod.

Co je dobré

Květ a oddenek

Jak na to

Jednotlivé květy bez květního lůžka a zákrovu se sbírají před rozkvětem rostliny od června do srpna. Suší se zpravidla rychle umělým teplem při 40 °C, aby si květ zachoval barvu. Sbírají se také květy se zákrovem. Oddenek se sbírá na podzim (září, říjen). Droga má charakteristický, slabě aromatický pach a ostře kořenitou a nahořklou chuť. Rostlina je u nás chráněná!. Dováží se.

Co obsahuje a umí

Obě drogy obsahují silici (květ až 0,14%, oddenek až 1,5%), hořčinu arnicin, karotenoidy, arnisterol, arnidiol, třísloviny a minerální látky (až 10%). Vnitřně působí povzbudivě na sliznici žaludeční a střevní a dráždí ledviny ke zvýšené činnosti. Zevně aplikována na kůži vyvolává místní překrvení až zánět, při předávkování puchýře. Květ obsahuje arnikaflavon, cholin (má lipotropní účinek) a xantofyl. Arnikaflavon má vliv na nervové zakončení obvodové. Xantofyl  a arnisterol přispívají k hojení ran a podporují granulaci. Je to lék protizánětlivý ( působením polyacetylénových sloučenin) a antiseptický (vlivem silic a tříslovin). Má též vliv na srážlivost krve a působí vazodilatačně na koronární tepny i na periferní oběh.

Na co se hodí

Vnitřně se užívá při astma bronchiale, arterioskleróze, koronární insuficienci a anginózních bolestech. Lze ji použít při algických záchvatech anginy pectoris, poškození myokardu apod., ovšem na radu lékaře. V rukou neodborníka může být arnika prostředkem nebezpečným; je nutno dbát velké opatrnosti. Zevně nálev z arniky slouží jako antiflogistikum a kožní desinficiens (1 polévková lžíce řezané drogy na 1/4 l vody), v obkladech při zánětech, otocích a při svalovém revmatismu nebo kloubních potížích.