Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kýchavice – Svět Bylinek

Kýchavice bílá (Veratrum album)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina až 130 cm vysoká s krátkým válcovitým oddenkem, z něhož vyrůstají četné, asi 2 mm tlusté a 15 cm dlouhé kořeny. Z vrcholu oddenku vyrážejí eliptické listy, jejichž pochvy vytvářejí zdánlivou pýřitou lodyhu. Květonosná lodyha nese spirálovitě uspořádané lodyžní listy. Šestičetné pravidelné květy jsou sestaveny v latu složenou z hroznů. Mají zelenavé, zřídka žlutavě bílé, okvětní lístky po okraji ozubené. Plod je tobolka. Kvete v červenci a v srpnu.

Kde ji najdeme

Roste ve střední a jižní Evropě na vlhkých loukách. U nás na horských lukách.

Co je dobré

Oddenek

Jak na to

Oddenek se vykopává nejlépe na podzim (v září a v říjnu). Dobře očištěný se podélně půlí a suší na suchých a stinných místech. Usušená droga má slabý kořenitý pach.

Co obsahuje a umí

Obsahuje především alkaloidy, z nich hlavně protoveratrin A a B, jerovin, gernerin, hořčinu a organické kyseliny. Obsah látek je velmi rozdílný. Oddenek je silně jedovatý pro člověka i zvířata. Otrava vyvolaná po­žitím větší dávky kýchavice se projeví pálením na jazyku, svíráním, sliněním, žízní, dávením, křečemi, srdečními obtížemi, zpomalením pulsu atd. Smrt nastává zadušením po ztuhnutí dýchacího svalstva. Prášek ze suchého oddenku silně dráždí ke kýchání. Upotřeboval se do šňupavých tabáků. Kýchavice je druh jedovatý. Má insekticidní účinky. Hubí hmyz. V lékařství je to prostředek už zastaralý.

Na co se hodí

Jako hypotensivum. Čisté veratrové alkaloidy (např. proto­veratrin A a B ke snížení krevního tlaku). Už v malých dávkách způsobuje rozšíření cév a pokles tlaku. Zevně se užívá jako místní anestetikum. Při práškování drogy se musí použít ochranná maska. Prášek silně dráždí oči, vyvolává slzení a nutí k nezadržitelnému kýchání. Je-li vetřen do kůže, způsobuje pocit pálení a později až úplné otupění citlivosti. S kýchavicí je nutno vždy zacházet jako s velmi prudce jedovatou rostlinou.