Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Mochyně – Svět Bylinek

Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengi)

Popis rostliny

Až 60 cm vysoká vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a přímými jednoduchými a tupě hranatými lodyhami. Listy má řapíkaté, široce vejčité, naspodu poněkud uťaté, zpravidla celokrajné. Dlouze stopkaté, úžlabní bílé květy mají kalich sítkovitě žilkovaný, který se po odkvetení značně zveličuje a červeně zbarvuje. Plod je červená nebo oranžová bobule, uzavřená ve zvětšeném, měchýřovitě nafouklém rumělkově červeném, dekorativním kalichu. Kvete od května do srpna.

Kde ji najdeme

V Evropě je značně rozšířená. U nás se vyskytuje velmi po­ různu na rumištích, mezi ploty, na vinicích, v karpatských listnatých lesích, v Českém Středohoří a jinde. Místy vystupuje do horského pásma. Pěstuje se i v zahrádkách.

Co je dobré

Plod.

Jak na to

Plod se sbírá v době zralosti, zbavuje se mechýřovitého kalichu a suší se ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 40°C. Droga je bez pachu a chutná nasládle hořce.

Co obsahuje a umí

Je známo, že obsahuje hlavně hořčinu fysalin a vitamin C (více než citrón), karvotenoid fysalein a alkaloidy. Působí diureticky.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu (15-30 g plodů na půl litru vody, denně 2 sklenky) jako diuretický prostředek k vylučování solí kyseliny močové, při onemocnění ledvin a močových cest, při otocích, dně a revmatismu. Pro vysoký obsah vitamínu C se používá též v rekonvalescenci. Dnes se používá velmi málo.