Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Petržel – Svět Bylinek

Petržel zahradní (Petroselinum hortense)

Popis rostliny

Známá dvouletá, někdy až trvalá rostlina, která vytváří v prvém roce růžici přízemních listů a v druhém roce květonosnou, jemně rýhovanou a dutou lodyhu, až 1 m vysokou a v horní části rozvětvenou. Oddenek je dužnatý, vřetenovitý, málo větvitý, průměrně 20 cm dlouhý. Listy jsou v obrysu trojúhelníkové, 2-3krát zpeřeně trojsečné, s úkrojky obvejčitě klínovitými a laločnatě nestejně zubatými. Šlechtěním vznikla řada forem s listy hluboce dělenými a různě kadeřavými. Zelenavě žluté květy jsou sestaveny do dlouze stopkatých paprsčitých okolíků. Plody (dvojnažky) jsou vejčité, z boků zmáčklé, šedozelené až šedohnědé, 2-3 mm dlouhé. Všechny rostlinné části voní aromaticky. Kvete v červnu a v červenci.

Kde ji najdeme

Pochází z východní části Středozemí. U nás se pěstuje aromatická petržel naťová, tzv. listová, pro kořeny petržel kořenová.

Co je dobré

Kořen  (Radix petroselini ), plod (Fructus petroselini ) a nať (Herba petroselini ).

Jak na to

Kořen se sbírá na podzim prvého roku. Po rychlém, ale důkladném omytí se půlí a suší. Plod se sklízí druhým rokem, zpravidla v srpnu, jakmile asi polovina plodů dozrála.

Nať se sbírá v červenci a srpnu prvého roku a v druhém roce v době květu. Všechny části rostliny se suší ve stínu, při umělé teplotě nejvýš do 40°C. Drogy mají kořenitý pach a nasládlou, poněkud ostrou chuť. Kořen snadno přijímá vzdušnou vlhkost a pak je někdy napadán hmyzem.

Co obsahuje a umí

Všechny části rostliny obsahují silici (nať 0,2 %, kořen až 0,1 %, plody 2-3 %) s hlavní složkou apiolem a myristicinem a allyltetramethoxybenzolem. Podle jejich výskytu se dnes rozeznávají rasy.

Petržel působí v malé dávce povzbudivě na chuť k jídlu a zvyšuje vylučování moči. Podporuje trávení. Větší dávky vyvolávají překrvení sliznice trávicího traktu a dělohy. Velké dávky jsou jedovaté. Způsobují návaly krve do hlavy a stavy opojení.

Na co se hodí

Vnitřně jako diuretikum a karminativum v nálevu (plody: půl čajové lžičky na šálek vody, pít obden; nať: 3krát denně 1-2 g; kořen: 4 čajové lžičky na šálek). Užívá se při nemocech ledvin a močového měchýře, při močových kamenech, ledvinných kolikách, také po zánětu předstojné žlázy, při menstruačních potížích a střevní kolice.

Zevně se používá petrželová šťáva jako prostředek proti pihám. Petrželová silice se také používá proti kožním parazitům. V domácnosti je petržel známou zeleninou. Před velkými dávkami petrželových drog je třeba varovat, zvláště v mateřství (obsah apiolu!). Dříve se užíval jako abortivum.