Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Jablečník – Svět Bylinek

Jablečník obecný (Marrubium vulgare)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina až 50 cm vysoká v horní části rozvětvená. Lodyhu má krátce vystoupavou až přímou, čtyřhrannou, dutou a hustě plstnatou. Listy vstřícné, srdčité nebo vejčité, na rubu šedě až bíle plstnaté, na okraji vroubkované. Malé dvoupyské květy, až 7 mm dlouhé, tvoří husté polokulovité lichopřesleny. Mají kalich trubkovitě zvonkovitý, 6-10 zubý, korunu světle fialovou. Plody (4 podlouhlé tvrdky) jsou lesklé a hladké. Celá rostlina příjemně voní po jablkách. Kvete od června do září.

Kde ji najdeme

Jablečník je původem z jižní Evropy. U nás se vyskytuje porůznu na rumištích a v plotech. Hojnější je na jižní Moravě.

Co je dobré

Nať

Jak na to

Horní část kvetoucí natě (vršky), jejichž olistěné kvetoucí lichopřesleny jen málo píchají, seřezává se od června do září. Suší se ve stínu. Umělá teplota nesmí překročit 45°C. Sušená nať má jemnou a hořkou, poněkud ostrou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně hořčinu marrubiin (6,5%), lakton s expektoračním účinkem bez emetického působení, třísloviny, saponin a kyselinu ursolovou (asi 0,12%). Povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje trávicí trakt, uvolňuje hleny při kataru průdušek. Má vlastnosti podobné chininu. Sušeným jablečníkem byl nahrazován chinin při malárii. Marrubiin působí cholereticky. Jablečník ovlivňuje nervovou soustavu a upravuje nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce. Kombinuje se s hlohem.

Na co se hodí

Vnitřně jako amarum, choleretikum, antidiarhoikum, expektorans v nálevu (2 čajové lžičky řezané natě na šálek vody) nebo 4 g prášku jako denní dávka při plicním zahlenění, chronickém kataru průdušek a kašli. Též při nechutenství, žaludeční slabosti, při onemocnění jater a onemocnění žlučníku. Jako antiflogistikum zevně v koupeli na špatně se hojící a hnisavé rány.