Leknín bílý (Nymphaea alba)

Popis rostliny

Vodní vytrvalá bylina se silným plazivým oddenkem a velmi dlouze řapíkatými listy, které jsou kožovité, vejčitě okrouhlé, na bázi úzce srdčité, celokrajné a plavou na vodní hladině. Květy jsou na dlouhých stopkách, mají zelený opadavý kalich a velký počet bílých korunních plátků, z nichž vnitřní znenáhla přecházejí v tyčinky. Plodem je dužnatá, polokulovitá tobolka s četnými semeny. Bud’ nepuká vůbec, nebo puká nepravidelně. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

Leknín je rozšířený v Evropě a na Sibiři. U nás roste ve stojatých a pomalu tekoucích vodách, v rybnících a tůních. Často se pěstuje v parcích. V teplejších krajích Čech a Moravy roste leknín bělostný (Nymphaea candida). Od leknínu bílého se liší např. tím, že laloky listů u řapíků jsou sblížené nebo se až překrývají. Kalich brzy opadává a nitky tyčinek jsou ploché. Semeník je porostlý tyčinkami jen v dolních dvou třetinách a tobolka není polokulovitá, nýbrž jen vejčitě kulovitá.

Co je dobré

Čerstvý oddenek.

Jak na to

Oddenek se sbírá na jaře a na podzim. Očistí se a omyje. Má charakteristický vodní pach a svíravě slizovitou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje alkaloidy a glykosid nymfasin. Alkaloidy se snadno roz­kládají. Bylo prokázáno, že účinné principy leknínovitých rostlin mají tlumící vliv na růst nádorových buněk. Výtažky leknínu vyvolávají různé změny v chromozomové struktuře a brzdí dělení buněk (mitosu).

Na co se hodí

Jako anafrodisiakum a cytostatikum. Vnitřně jen ve formě speciálních farmaceutických přípravků jako prostředek ke snížení po­hlavní předrážděnosti. Lék může předepsat jen lékař.