Líska obecná (Corylus avellana)

Popis rostliny

Nenáročný užitkový keř, vzácně strom s šedohnědou borkou. Listy má řapíkaté, podlouhle obvejčité, poněkud zašpičatělé, dvakrát pilovité a zvláště na rubu roz­troušeně chloupkaté. Květy prášníkové se objevují z jara v převislých jehnědách, kdežto květy pestíkové jsou směstnané do květenství podobných pupenům, z jejichž vrcholů vyčnívají nitkovité, červené čnělky. Plody jsou kulovitě vejčité oříšky s osemením skoři­cově hnědým. Kvete v březnu a v dubnu a je rostlinou jednodomou.

Kde ji najdeme

Líska je rozšířena v Evropě; u nás je poměrně hojná ve svět­lých listnatých hájích jako křovinatý podrost a pěstuje se i v zahradách.

Co je dobré

List.

Jak na to

Listy se sbírají v červnu a v červenci. Rychle se suší. Umělou teplotou nejvýš do 40°C. Droga je bez pachu, chuti slabě svíravé a poněkud hořké.

Co obsahuje a umí

Obsahuje malé množství glykosidu myricitrinu a myricitrosidu, silici, tříslovinu a flavonové deriváty. Tyto látky působí spasmolyticky a uklidňují střevní peristaltiku.

Na co se hodí

Vnitřně jako spasmolytikum a diuretikum (2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Též k přípravě chutného čaje s diuretickým účinkem při chorobách dolních cest močových. Dnes je to droga málo užívaná. Listy se používají také k přípravě kosmetických výrobků. Nahrazují hojně užívané listy vilínu virginského.