Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Šalvěj – Svět Bylinek

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Popis rostliny

Vytrvalá rostlina, polokeř vysoký až 1 m. Horní části lodyh jsou bylinné, dolní dřevnaté, často nafialovělé a zpravidla hustě vlnatě plstnaté. Střední listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité a úzce eliptické, vroubkované až celokrajné. Dosahují délky 5-10 cm a šířky 1,5-4 cm. Mají povrch jemně svraskalý a barvu zelenavou až stříbrošedou a jsou zejména v mládí popelavě plstnaté, později mohou být některé na líci téměř lysé. Květy dvoupyské tvoří chudé lichopřesleny. Mají fialovou korunu, jejíž trubka je dole zarostlá věnečkem chloupků, který brání nepovolanému hmyzu v přístupu k medovým žlázám. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina velmi příjemně voní. Kvete v červnu a v červenci.

Kde ji najdeme

Šalvěj je původem ze Středozemí. V různých zemích se pěstuje. U nás často roste v zahrádkách. Zřídka zplaňuje. Pěstovaná šalvěj tvoří několik poddruhů, které se liší vzhledem i bohatstvím květů.

Co je dobré

List (Folium salviae) a nať (Herba salviae).

Jak na to

Listy se sbírají krátce před květem v květnu a v červnu v polední době za suchého počasí, protože vlhké listy hnědnou. Suší se v tenkých vrstvách pokud možno rychle ve stínu. Při umělém sušení nemá teplota překročit 35°C. Sušená nať by měla být zelenavá až stříbrošedá. Droga má silný kořenitý pach a kořenitou, hořkou a svíravou chuť. Listy se sbírají tak, že se sebere nať a po usušení se listy sdrhnou. Delším skladováním silice ubývá.

Co obsahuje a umí

Listy obsahují hlavně silici (1,5-2,5 %) s hlavními obsahovými složkami thujonem, salviolem a cineolem. Kromě silice také třísloviny (asi 40 %) a různé oxyterpenové kyseliny. V droze byly též nalezeny estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové.

Siličná složka v malých dávkách snižuje vylučování potu, působí protizánětlivě, baktericidně a mírně diureticky, ve větších dávkách jedovatě. Tříslovina má protizánětlivý a svíravý účinek.

Na co se hodí

Vnitřně jako antihydrotikum a spasmolytikum v nálevu (jednou denně 4 čajové lžičky řezané drogy – asi 7 g – na 2 šálky vody) ke zmírnění nočního potu v klimaktériu, v pubertě a při plicních nemocech. Také k úpravě trávicích obtíží, při chorobách žlučníku a jater (2 lžičky drogy na šálek vody).

Zevně působí jako adstringens a antiflogistikum ve formě kloktadla při zánětech v ústech a hrtanu (1 lžička drogy na šálek vody) a ve formě obkladů v kožním lékařství.

Vzhledem ke značnému obsahu jedovatého thujonu nelze šalvějový list užívat v libovolných dávkách a po dlouhou dobu.