Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Durman – Svět Bylinek

Durman obecný (Datura stramonium)

Popis rostliny

Jednoletá až 1m vysoká bylina s vřetenovitým kořenem a silnou vidlanovitě rozkladitou lodyhou. Řapíkaté listy má podlouhle vejčité a chobotnatě zubaté. Některé jsou až přes 20 cm velké a nepříjemně páchnou. Krásné, bílé květy vyrůstají jednotlivě v rozsochách nebo na konci větví. Mají trubkovitý, pětizubý kalich a nálevkovitou pěticípou korunu až 8cm dlouhou. Plod je silně ostnitá, mnohosemenná tobolka velikosti ořechu. Některé odrůdy mají plody bez trnů. Semena jsou ledvinovitá, tmavohnědá a dolíčkovaná. Kvete od června do září.

Kde ji najdeme

Domácí je v oblastech Kaspického a Černého moře, ale dnes je rozšířený v celé Evropě, Asii a Severní Americe. Někde se i pěstuje. U nás roste na rumištích a úhorech.

Co je dobré

List a semeno.

Jak na to

List se sbírá v době květu rostliny (červen až srpen). Ráno sbíraný má větší množství alkaloidů než sbíraný večer. Suší se pokud možno rychle ve stínu. Při pozvolném sušení dochází ke ztrátám. Umělá teplota nesmí překročit 50°C. Sušený list má slabě omamný pach a chutná nahořkle a slaně. Semeno se získává krátce před úplným dozráním seřezáváním tobolek. Po výmlatu se vyčistí. Je téměř bez zápachu, ale odporně zapáchá po rozetření. Má nahořkle olejnatou chuť. Po sběru je nutné si velmi dobře umýt ruce.

Co obsahuje a umí

Obsahuje především alkaloidy (list i semeno až 0,5%), hlavně hyoscyamin, popřípadě atropin a skopolamin. Mladší rostliny obsahují jen skopolamin. Hyoscyamin převládá v době květu. Jsou to látky téměř stejné jako u rulíku a blínu. Obdobné je i jejich působení.

Na co se hodí

Užívá se vnitřně jako antiastmatikum, spasmolytikum a parasympatikolytikum. Pro velkou jedovatost může užívání předepsat jen lékař a užívat lze jen pod lékařským dohledem. Protože omezuje sekreci bronchiálních žláz a motně rozšiřuje bronchy, užívá se při chronické astmoidní bronchitidě a při astmatu. Někdy také do antiastmatických cigaret. Adjuvantně se dá užívat durman u různých forem parkinsonského třesu starých lidí.