Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Máta peprná – Svět Bylinek

Máta peprná (Mentha piperita)

Popis rostliny

Je to bastard máty vodní a máty klasické. Vysoká bylina s dřevnatým oddenkem a s podzemními i nadzemními výběžky až 80 cm vysokými, čtyřhrannými lodyhami, zprvu nevětvenými, později silně větvitými. Listy se podle rasy poněkud liší, jsou podlouhle eliptické až kopinaté, 4-8 cm dlouhé, a 1,5-2,5 cm široké, nepravidelně ostře pilovité, zelené nebo červenozeleně zbarvené. Hlavní a vedlejší nervy na rubu silně vynikají. Čepel je žláznatě tečkovaná. Květy mají pětizubý, na okraji řasnatý kalich, jsou až 8 mm dlouhé s bledě nachovou korunou a jsou seskupené v lichopřesleny nahloučené v konečné válcovité klasy. Plody jsou nahnědlé, vejčité tvrdky. Celá rostlina aromaticky voní. Kvere od července do září.

Kde ji najdeme

Je to druh pěstovaný v různých zemích v četných odrůdách. U nás se také pěstuje a je šlechtěná.

Co je dobré

Listy nebo nať – mladé kvetoucí vršky s listy.

Jak na to

Listy se sbírají na počátku květu za suchého počasí v polední době a suší se ve stínu, pokud možno rychle. Při pomalém sušení hnědnou. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 35°C (siličná droga). Droga má slabý charakteristický pach a palčivě kořenitou chuť s příjemně chladivou pachutí.

Co obsahuje a umí

Listy obsahují hlavně silici (1-2,5 %) s hlavními složkami mentholem (50-60 %), menthonem a menthofuranem. Silice se v rostlině tvoří jen přes den. Obsah tříslovin kolísá mezi 5-6 %. Máta peprná tlumí a odstraňuje křeče zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluče. Působí také protizánětlivě a svíravě.

Na co se hodí

Jako cholagogum, karminativum a spasmolytikum vnitřně v nálevu (denně 2 čajové lžičky – 4,5 g – řezaných listů na 2 šálky vody, nesladit) při bolestivých křečích trávicího traktu a nadýmání, při nemocech žaludku nervového původu, kolikách, při nedostatečném vylučování žluče a žlučových kaméncích a jako prostředek k povzbuzení chuti k jídlu. Příznivě působí také inhalace při rýmě a zánětu hrtanu a průdušek. Pro příjemnou chuť se často pije jako čaj. Zevně, jako anestetikum se může užít máta v koupelích při revmatismu a kožních vyrážkách (2 lžíce drogy na 1 litr vody).